Bitcoin yeniden kritik seviyeyi aştı

Bitcoin yeniden kritik seviyeyi aştı
Kripto piyasaları, piyasalardaki risk iştahının artmasıyla Bitcoin öncülüğünde yükseldi. Lider kripto para 26 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak son 9 ayın en yüksek seviyelerinde seyretmeye devam etti.

Geçtiğimiz haftasonu başlayan ‘bankacılık krizi paniği’ sırasında sağlam kalan Bitcoin, bugün risk iştahının artmasıyla tekrar 26 bin dolar seviyesinin üzerini gördü.

Sistemik önem taşıyan küresel ölçekli bankalar arasında yer alan İsviçreli Credit Suisse’in yatırımcıların kaygılarını gidermek için dün merkez bankasından 54 milyar dolar acil yardım alması piyasadaki risk iştahını yükseltti.

PİYASA BU GELİŞMELERİ İZLEDİ

ABD borsaları dün, bankacılık krizlerinin etkileriyle negatif açılışlarının ardından hisseleri büyük oranda düşen First Republic Bank'a 11 büyük bankanın 30 milyar dolarlık destek sağlamasıyla pozitif kapanışlar yaptı. Hazine Bakanı Yellen'ın bankacılık sisteminin sağlam kalmaya devam ettiğini belirtmesi de piyasadaki risk iştahını artırdı. Borsalarla birlikte kriptolar da primlendi.

Silicon Vadisi Bankası ve Signature Bank’ın hafta sonu batmasının ardından bu hafta Bitcoin ve Ethereum yükselmişti. Bitcoin, geçen Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 26 bin doların üzerine çıktı. Ethereum da 12 Eylül’den beri görülmeyen bir seviye olan 1780 doları gördü.

KRİPTO PİYASASINDA SON DURUM

Böylece Bitcoin’de yüzde 5, Ethereum'da yüzde 4'lük bir yükseliş yaşandı. Bitcoin 26 bin 400 dolar, Ethereum ise 1730 dolar seviyesinden alıcı buldu.

Solana yüzde 4,3 primle 20,3 dolardan, Cardano yüzde 3,1 yükselişle 0,33 dolardan, Dogecoin ise yüzde 6,6 yükselişle 0,0749 dolardan işlem gördü.

Kripto piyasasının toplam değeri yüzde 2,6'lık bir artış göstererek psikolojik direnç olan 1 trilyon doların üzerinde 1,08 trilyon dolar seviyelerinde seyretti.