BDDK'dan korkan borsa çakıldı

BDDK’nın 900 bin doları aşan dövizi bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması kararı Borsa İstanbul’a yaramadı. Dünün ardından bugün de Borsa İstanbul'da BİST 100 endeksi günü yüzde 3.54 düşüşle 2401,96 puandan tamamladı. Böylece borsada 2 günlük düşüş yüzde 6’ya yaklaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Haziran 2022 23:37
BDDK'dan korkan borsa çakıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) cuma akşamı 900 bin doları aşan dövizi bulunan şirketlere getirdiği kredi kısıtlaması kararı, hafta başından bu yana döviz kurlarında ve borsada sarsıntı yaratmaya devam ediyor. Bugün BDDK’nın 4 denetim şirketiyle bir araya geldiği haberi, yeni kararlar alınabileceği endişesiyle borsanın yüzde 3.54 kayıp yaşamasına neden oldu.

Güne hafif alımlarla başlayan BİST 100 endeksi, açılışın ardından negatife döndü. Endeksteki kayıp gün sonunda yüzde 3’ü aştı. BİST 100 endeksi günü yüzde 3.54 düşüşle 2401,96 puandan tamamladı. Böylece borsada 2 günlük düşüş yüzde 6’ya yaklaştı. BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 88.27 puan azalırken, toplam işlem hacmi 32.9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Endeks gün içinde en düşük 2401, en yüksek 2494 puanı gördü.

Böyle kararlar için ekip kurulur

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, halktv.com.tr'den Nuray Tarhan'a yaptığı açıklamada BDDK kararı nedeniyle 2 günde borsadaki düşüşün yüzde 6’ya yaklaştığını belirterek, “Böyle kararlar alındığında düzenlemeler için ekip kurulmalı, organize olunmalı. Yani bu işler için zaman lazım. Her işleri gibi bu da çarpık, böyle ağır bir sorumluluk getiriyorsun ve herkes ertesi sabah hazır olsun istiyorsun. Tam rezillik” dedi.

Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Başlevent de Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Hafta sonu çıkarılan döviz-kredi icadından sonra borsa endeksi yüzde 5'ten fazla düştü. Bankalar da, sanayi kuruluşları da darbe yedi. Hiç karar alınmasa, ekonomi kendi haline bırakılsa, işlerin daha iyi olacağı kesin” diye konuştu.