Aynes Gıda için gelecek hafta ihale yapılacak

Aynes Gıda için gelecek hafta ihale yapılacak
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) süt ve süt ürünleri üreticisi Aynes Gıda AŞ için ikinci kez satış ihalesi düzenliyor. Dev şirket için belirlenen bedel 785 milyon 500 bin TL. Aynes Gıda için daha önce düzenlenen ihalede, teklif, belirlenen bedelin altında kalınca fon kurulu satışa onay vermemişti.

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde bulunan Denizlili Aynes Gıda AŞ, 15 Temmuz darbe girişimi TMSF denetimine geçmişti. Şirket sahiplerine yönelik yargılama sonrası şirkete yönelik müsadere karara alınmıştı.

Teminat bedeli 78 milyon 500 bin

Karar gereği TMSF de dev şirketin satışı için yeniden düğmeye bastı. Aynes Gıda’nın satışı için 26 Temmuz’da ihale düzenlenecek. Şirket için belirlenen bedel 785 milyon 500 bin lira. İhale katılmak için 78 milyon 500 bin liralık teminat mektubunun sunulması gerekiyor.

İhale 26 Temmuz günü saat 11.00’de TMSF’nin Esentepe’deki merkez binasında yapılacak.

Daha önce 667 milyon lira belirlenmişti

Fon, Aynes Gıda için geçen yıl da ihale düzenlenmişti. Anılan ihalede Aynes Gıda için 667 milyon liralık muhammen bedel belirlenmişti. İhaleye katılan bir firma 300 milyon liralık teklifte bulunmuştu. Teklif, muhammen bedelin altında kaldığı için satış gerçekleşmemişti.

Cirosu 1.8 milyar lira

Aynes Gıda, İstanbul Sanayi Odası’nın son açıkladığı ve 2021 verilerine dayalı listeye göre en büyük 500 sanayi kuruluşu listesinde yer alıyor. Şirket 1.8 milyar liralık cirosu ile 264’üncü sırada yer alıyor. Aynes Gıda'nın temeli 1980'li yılların ortasında kurulan Acıpayam Yem'e dayanıyor.

Kaynak:halktv.com.tr Ekonomi Servisi

Etiketler :