Apple işe alımda frene basacak

Apple işe alımda frene basacak
Apple'ın gelecek yıl için işe alımları ve şirket içindeki bazı ekipler için yapılması öngörülen harcamaları azaltacağı belirtildi.

Apple, son dönemde istihdamda temkinli planlamalar yapan ABD'li teknoloji devleri arasına katılarak ülkedeki resesyon endişelerine yönelik gelişmelere yenisini ekledi. Bloomberg'de yer alan habere göre, şirket gelecek yıl için olası ekonomik durgunlukla mücadele edebilmek adına işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları azaltmayı planlıyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar kararın şirketin belirsiz zamanlarda daha temkinli olma ihtiyacından kaynaklandığını ve şu aşamada şirket geneline yayılan bir politika olmadığını belirtti. Söz konusu kararın şirketteki tüm ekipleri etkilemeyeceği belirtilirken Apple'ın hâlâ agresif bir ürün tanıtım takvimi planladığı ifade edildi.

Şirkette daha önce yapılan planlamalarda bazı ekiplerin yüzde 5-10 arası oranında artırılması öngörülüyordu. Apple, bazı boşalan pozisyonlarda işe alımları da gözden geçirmeyi planlıyor.

Hisseler düştü

Haberin etkisiyle Apple hisseleri haberin etkisiyle eksiye geçerek 1.6 düşüşle 147.6 dolarda işlem görüyor. Apple konu ile ilgili sorulara henüz yanıt vermedi.