4 kişilik aile 3.600 liraya doyarmış

4 kişilik aile 3.600 liraya doyarmış
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye’deki açlık sınırının 3 bin 600 ile 4 bin lira arasında olduğunu savundu. Türk-İş’in en son açıkladığı 4 kişinin açlık sınırı rakamı olan 6 bin 391 lirayı eleştiren Bilgin, “Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor? Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türk-İş’in en son 6 bin 391 lira olarak açıkladığı 6 bin 391 rakamının doğru olmadığını savundu. 24 TV’de soruları yanıtlayan Bilgin, Türkiye’deki açlık sınırının 3 bin 600 ile 4 bin lira arasında olduğunu iddia ederek, “Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor? Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil” dedi.

Enflasyon tahminlerimizden yüksek çıktı

"Enflasyon, tahminlerimizi zorlayarak yüksek çıktı. Bu kadar artış beklemiyorduk. Bunda enerji sektörünün etkisi fazla" diyen Bilgin'in açıklamalarında öne çıkan konular şöyle:

  • Devlet 90 milyar lira alacağından vazgeçti. Çalışanları için vazgeçti. Devlet elini taşın altına fazlasıyla koydu.
  • Tüm kamu çalışanları bu artıştan (memur zammı) istifade edecek.
  • Türk devleti çalışanlarını ve emeklilerini koruma bilinciyle hareket etmekte ve böyle davranmaktadır.
  • Yüzde 30'luk zam (asgari ücret zammı) 6 ay için verilmedi. Ara zam olarak verildi.
  • İşçilere verilen zam memurların altında değil. Arada bir fark yok. Aradaki fark, işçilere verdiğimiz zammı eksik bularak yıl sonuna kadar tamamladık.
  • Türkiye 5 bin 500 lira asgari ücreti tayin ederken birçok sendikanın yaptığı toplu sözleşmenin üzerinde bir asgari ücret belirlemiştir.
  • Açlık sınırının 6 bin lira olduğunu kim söylüyor? Sendikalar kendince çalışma yapıyor. Bunlar bilimsel olarak yapılmış çalışmalar değil. Türkiye’deki açlık sınırı 3 bin 600 lira ile 4 bin lira arasındadır.
  • Türkiye, 6 milyar civarında iş verene destek verdi. Yaklaşık 100 milyar destek verdiğimizi söyleyebilirim. Bunu çalışanlarımız için yaptık.
  • Tahminimiz, yapılan hesaplamalar aralık ayından itibaren enflasyonun inişe geçeceğini, önümüzdeki ocak, şubatta Türkiye'nin daha iyi yere geleceğini söylüyor. Diyelim tersi oldu, kimse endişe etmesin. Çalışanlarımızı o günkü şartlarda koruyacak düzenlemeleri yapacağız.

EYT masamızda

  • Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) meselesi masamızda. Türkiye'nin emekçileri endişe etmesinler. Türkiye'nin her bir sorunu önümüzde çözülmesi gereken bir dosya olarak duruyor. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. Alternatif çözüm önerilerine çalışıyoruz.