Zirve için alınan on binlerce dolarlık lüks arabalar kayıp!

Uluslararası zirvede liderleri ağırlamak için on binlerce dolarlık lüks araba aldılar, 284'ü kayboldu... Papua Yeni Gine'de APEC zirvesi için alınan araçları bulmak üzere özel bir polis timi kuruldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Zirve için alınan on binlerce dolarlık lüks arabalar kayıp!

Güney Asya ülkesi Papua Yeni Gine’de geçen yılki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde konuk liderler ve heyetlere tahsis edilen 300 lüks arabanın 284’ü kayboldu! Yoksulluk içinde yaşayan ülkede hükümetin bu araçları alması tartışma yaratmışken, aralarında binlerce dolarlık spor araçların da bulunduğu araçlar polis tarafından aranıyor.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, polisin açıklaması göre, Landcruiser, Ford, Mazda ve Pajero marka arabaların bulunması için özel bir birim kuruldu. Polis sözcüsü Dennis Corcoran, “APEC zirvesinde kişisel kullanım için tahsis edilen ve hâlâ geri verilmeyen 284 araç var” dedi. Sözcü, İtalya’dan tanesi 100 bin dolara getirilerek büyük tartışma yaratan 40 Maserati ile üç Bentley marka aracın ise yerlerinin tespit edildiğini söyledi. Kayıp araçların dokuzunun çalındığı, bazılarının parçalarının satıldığı belirtiliyor.

Papua Yeni Gine, APEC konferansının evsahipliğine ülkeye yatırım çekeceği umuduyla talip olmuştu. Ancak katılımcıların güvenliğinin sağlanması için ABD, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın asker göndermesi gerekmiş, yüzlerce arabanın alınması için vergi mükelleflerinin parasının bu şekilde harcanması nedeniyle tepki çekmişti.