Zigeuner Boxer, Almanya'da sahnelenecek

Zigeuner Boxer, Almanya'da sahnelenecek
Nazilerin şampiyonluğunu elinden aldığı ve toplama kampında katlettiği Sinti boksörün hikayesini anlatan Zigeuner Boxer tiyatrosu, Türk tiyatrocu Emrah Elçiboğa yönetiminde Almanya'nın Ravensburg şehrinde sahnelenecek.

Almanya’da, herkesin ya da hemen hemen herkesin suçlu olduğu karanlık yıllarda, aslında hiçkimse suçlu olmadığını düşünüyordu*. Böyle durumlarda, Tevrat’taki Sodom ve Gomora hikayesinde olduğu gibi, herkesin eşit ölçüde suçlu hale geleceği ve Tanrı’nın gökten ateş yağdırarak ayrım yapmadan herkesi yok edeceği henüz bilinmiyordu.

İnsanlık tarihinin bu en karanlık döneminde, konsantrasyon kamplarında katledilenler ve çırılçıplak toplu mezarlara atılanlar sadece Yahudiler değildi.

Almanya’da yaşayan çok sayıda Sinti ailesi de, her geçen gün artan baskı ve kin karşısında, bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyordu. İnsanların umutlu olmaya en çok ihtiyaç duyduğu dönemde, bir Sinti boksör, Johann “Rukeli” Trollmann, bir umut yeşertmeyi başarmış ve sıkletinde Almanya boks şampiyonu olmuştu.

Kendilerinden başka kimsenin şampiyon olma ihtimalini kabul etmeyen Naziler, cesetlerdeki altın dişleri söktükleri gibi, Rukeli’nin şampiyonluk kupasını elinden aldılar.

Nazi olmamanın veya Nazi gibi davranmamanın tek yolunun ortalarda çok fazla görünmemek olduğu 1933 yılında, Sinti bir boksör olarak Almanları yenerek şampiyon olmak affedilemez bir suçtu.

Alman Boks Federasyonu da, Rukeli’nin lisansını iptal etti. 1942 yılında Neuengamme’deki konsantrasyon kampına getirilen şampiyon, 1944’te Wittenberge’de katledildi.

Aradan geçen süre zarfında, yeni bir Almanya kuruldu. Türk sinemaseverlerin yakından tanıdığı, İstanbul doğumlu Tiyatro Sanatçısı Emrah Elçiboğa, 2016 yılında Almanya’nın Ravensburg şehrine yerleşti.

Mültecilerle birlikte ürettiği muhteşem bir oyunun ardından, yepyeni bir proje ile Alman tiyatroseverlerin karşısına çıktı. Yönetmenliğini üstlendiği Zigeuner Boxer adlı oyun, Sinti kökenli Alman Boksör Johann Rukeli Trollmann’ın hikayesini anlatıyor.

Rike Reinigers tarafından yazılan biyografiden hareketle oyunlaştırılan tek kişilik tiyatroda, Rukeli’yi sahnede Alex Niess canlandıracak.

Elçiboğa, oyunun dekorundan müziklerine kadar kılı kırk yararak, Sinti, Türk, Alman sanatçılarla ve halkla birlikte muhteşem bir eser ortaya çıkarmak üzere gece gündüz çalışıyor.

Alman tiyatroseverler de bu emeği karşılıksız bırakmayarak, 15 Mart 2019’da prömiyeri yapılacak olan oyunun biletlerini piyasaya çıkar çıkmaz tükettiler. Oyun, 16 Mart, 6 Nisan, 9 Mayıs, 7 Haziran ve 8 Mayıs tarihlerinde yeniden sahnelenecek ve ardından Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde tiyatroseverlerle buluşmak üzere turneye çıkacak.

Siz de herkesin ya da hemen hemen herkesin, olan biteni çoktan unuttuğu ve aslında hiçkimsenin bir şey yapmak zorunda hissetmediği bu dönemde, elini taşın altına koyan, birkaç yıl içerisinde 50 yılda gerçekleştirilemeyen projeleri art arda tamamlayan bu genç yönetmenin eserini izlemek, katkı sunmak, ırkçılığa ve ayrımcılığa karşı yürütülen bu projenin bir parçası olmak istiyorsanız, bu numaradan Ravensburg Tiyatrosu’nu arayarak, hala bilet kaldıysa yerinizi ayırtabilirsiniz: 0751/23364.

İyi ki Emrah Elçiboğa gibi sanatçılarımız var.

Var da, Sodom ve Gomora’da olduğu gibi, gökyüzünden üstümüze ateşler yağmıyor…

Oktan Erdikmen

* Adolf Eichmann'ı yargılayan hakimin ifadesidir.