YPG'nin İlerleyişi ABD Basınında!

YPG'nin İlerleyişi ABD Basınında!
Suriye’deki Kürt güçlerinin IŞİD’in ülkenin kuzeyindeki “kaleleri”ne doğru ilerlemesi Batı’da çok dikkat çekti.Wall Street Journal’ın Kürt güçlerinin “tırmanan taaruzu”nun binlerce sivilin Türk sınırına kaçmasına...

Suriye’deki Kürt güçlerinin IŞİD’in ülkenin kuzeyindeki “kaleleri”ne doğru ilerlemesi Batı’da çok dikkat çekti.

Wall Street Journal’ın Kürt güçlerinin “tırmanan taaruzu”nun binlerce sivilin Türk sınırına kaçmasına neden olduğunu, silahlı IŞİD militanlarının kaçanların bazılarını evlerine dönmeye zorladığını anlattığı haberinde Akçakale’de Suriyelilerin Türkiye’ye girişini takip eden bir Türk yetkilinin de geçmeyi bekleyen Suriyelilerin sayısını “en az 20 bin” olarak verdiğine dikkat çekiyor.

YPG’nin Pazar gecesi Kürt milislerinin IŞİD ile Tal Abyad içinde çatışmaya başladıklarını bildirirken çok sayıda IŞİD militanlarının öldürüldüğünü de öne sürdüğünü kaydeden WSJ, şöyle devam ediyor:

“ABD’nin Merkez Komutanlığı, Suriyeli Kürt savaşçıları, Süryani Hristiyanlar, yerel aşiretler ve rejim karşıtı muhalefetin unsurlarından oluşan yerel kara güçlerinin ülkenin kuzey doğusunda İslam Devleti’ne karşı başarılı biçimde ilerlemeyi sürdürdüklerini söyledi. Suriye’de İslam Devleti’ni hedef alan hava baskılarını yürüten ABD’nin liderliğindeki koalisyonun ise ülkenin kuzey doğusunda İslam Devleti’ni bombalamaya devam ettiğini ifade etti.”

Bunun ardından Türkiye’nin kaçanlarına yönelik tavrına değinen gazete, “açık kapı politikasıyla takdir edilen Türkiye’nin son dört yılda 1.7 milyon mülteciyi kaydettiğini” belirtiyor. Ancak Haziran başında hükümetten büyük bir insani trajedi olmadıkça Türkiye’nin “geçici olarak kapılarını kapatacağı”nın bildirildiğine dikkat çeken gazete, Cumartesi günü güvenlik güçlerinin mültecilere su sıktığını belirtiyor.

Ancak sınırda kaçanların önemi ölçüde artması üzerine Türk yetkililerin tutumlarını değiştirip kapılarını yeniden açttığını anlatılırken Akçakale Belediye Başkanı Abdülhakim Ayhan’ın “Karar değiştirildi. Bu şimdi bir trajedi. O insanları ölmeye terkedemeyiz” sözleri de yansıtılıyor.

WSJ, YPG’nn son taaruzunun taşıdığı önemin altını çizdiği haberinde Tal Abyad’in kentinin ele geçirilmesi durumunda Kürt güçlerinin İslam Devleti’nin Suriye’de başkent ilan ettiği Rakka’ya 60 mil kadar yaklaşmış olacağını vurguluyor.