Türkmen Lidere Dev Heykel

Türkmen Lidere Dev Heykel
Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov "Halk istedi" dedi ve 24 ayar altın kaplama heykelini diktirdi.At sırtındaki 24 ayar altın kaplama bronz heykel, dev bir mermer kaidenin üzerinde duruyor. Bu, Berdimuhammedov’un...

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov "Halk istedi" dedi ve 24 ayar altın kaplama heykelini diktirdi.

At sırtındaki 24 ayar altın kaplama bronz heykel, dev bir mermer kaidenin üzerinde duruyor. Bu, Berdimuhammedov’un ilk heykeli. Berdimuhammedov’un selefi Saparmurat Niyazov’un ülkenin pek çok yerinde buna benzer heykelleri vardı. Niyazov dokuz yıl önce ölmüştü.

BBC Türkçe’nin haberine göre heykelin açılışı sırasında tören alanına toplanan öğrenciler, beyaz güvercinler uçurdu, gökyüzüne binlerce balon bıraktı. Türkmen yetkililer, heykelin halkın isteği üzerine yapıldığını söylüyor.

Berdimuhammedov, geçen yıl heykel önerisinin gündeme gelmesinden sonra “Asıl amacım halkıma ve memleketimize hizmet etmektir. Bu nedenle, halkıma kulak verip isteklerini yerine getireceğim” demişti. Kurbankulu Berdimuhammedov’un ülkenin her yerinde dev panolarda fotoğrafları bulunuyor.

Ancak altın heykel, birçok kişiye göre Türkmenbaşı olarak bilinen Saparmurat Niyazov dönemini hatırlatıyor. Doğalgaz zengini olan ve dünyanın en tecrit edilmiş ülkelerinden biri olarak bilinen Türkmenistan’da basın özgür değil, halkın yurt dışına seyahatine sınırlı olarak izin veriliyor.

Niyazov, günler ve ayların adlarını kendisinin ve aile üyelerinin isimleriyle değiştirmişti. Ülkede başkent dışındaki hastaneler kapalı. Opera ve sirkler yasaklı. Tüm orta dereceli okullar ve üniversitelerde Niyazov’un Ruhname adlı kitabı zorunlu ders olarak okutuluyor.