Halk TV Canlı Yayın
Trump’tan çarpıcı Suudi Arabistan hamlesi
ABD Başkanı Donald Trump, Ocak 2017'den bu yana kimsenin bulunmadığı Suudi Arabistan Büyükelçiliği görevine dikkat çeken bir ismi aday gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump, Ocak 2017'den bu yana kimsenin bulunmadığı Suudi Arabistan Büyükelçiliği görevine dikkat çeken bir ismi aday gösterdi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nda (CENTCOM) en uzun süre görev yapmış emekli asker John Abizaid, senato onay verirse Riyad'a gidecek.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Trump’ın Suudi Arabistan Büyükelçisi adayının Abizaid olduğu duyuruldu.

Lübnan asıllı olan 67 yaşındaki John Abizaid’in ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’nda (CENTCOM) en uzun süreli görev yapmış asker unvanını elinde bulundurduğu vurgulanan açıklamada, emekliliğinin ardından bazı düşünce kuruluşlarında terörle mücadele alanında danışmanlık yaptığı belirtildi.

34 yıl görev yaptıktan sonra 2007’de emekli olan Abizaid, ABD’nin 27 bölgedeki operasyonlarından sorumluydu. Bu bölgeler arasında Arap Yarımadası, Merkez ve Güney Asya, Orta Doğu’nun büyük bir kısmı gösteriliyor.

ABD Askeri Akademisi’nden mezun olan Abizaid, yüksek lisansını ise bu ülkenin en saygın üniversitelerinden biri kabul edilen Harvard Üniversitesi’nde Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde tamamladı.

Abizaid’in resmen elçi olarak atanabilmesi için Senatonun onayından geçmesi gerekiyor.