Öldüğü iddia edilmişti: Kim Jong-un’un sağlık durumu nasıl?

Reuters'ın iddiasına göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un sağlık durumunun kritik ve Çin ülkeye sağlık uzmanları gönderdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Nisan 2020 09:20
Öldüğü iddia edilmişti: Kim Jong-un’un sağlık durumu nasıl?

Reuters, Çin hükümetinin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un kritik durumda olan sağlığı için ülkeye sağlık uzmanları gönderdiğini iddia etti.

Ajans, ‘üç kaynağa’ dayandırdığı haberinde, Çinli sağlık uzmanlarının yer aldığı bir heyetin, sağlık durumunun kötü olduğu iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında tavsiyelerde bulunmak üzere Kuzey Kore’ye gittiğini duyurdu.

İddia, Kim’in sağlık durumu hakkında ABD merkezli basın kuruluşları tarafından servis edilen haberlerin ardından geldi. Ajansa konuşan iki kaynak, Pekin’den Kuzey Kore’ye seyahat eden heyete, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Uluslararası İrtibat Dairesi’ne bağlı kıdemli bir üyenin başkanlık ettiğini söyledi.

Haberde, kaynakların ‘konunun hassasiyeti’ nedeniyle kimliklerinin açıklanmamasını talep ettiği belirtildi. Diğer yandan ajans, söz konusu departman ve Çin Dışişleri Bakanlığı’nın, konuya ilişkin yorum talebine yanıt vermediğini ileri sürdü.

Reuters’a konuşan ve ABD istihbaratına yakın olduğu belirtilen bir kaynak da Kim Jong-un’un sağlık sorunlarının olduğunun bilindiğini ancak ciddi biçimde hasta olduğu veya nihayetinde halkın karşısına çıkamayacağı sonucuna varmak için hiçbir nedenlerinin olmadığını ifade etti.

Ne olmuştu?

Güney Kore'nin The Dong-a Ilbo gazetesi Amerikalı bir yetkilinin Kim'i "15-20 Nisan arasında Wonsan'da tek başına yürürken" gördüğünü yazdı. Yetkili, "Kim'in bazı yardımcıları ve üst düzey yetkilerinin Kovid-19'a yakalanması üzerine Kim, önlem olarak nüfusun çok yoğun olduğu Pyongyang'dan ayrılmış görünüyor." ifadesini kullandı. Merkezi Seul'de bulunan Daily NK sitesinin adının açıklanmasını istemeyen bir kaynağa dayandırdığı haberinde ise Kim'in 12 Nisan'da kardiyovasküler bir operasyon geçirdiği ve iyileşme sürecinde olduğu belirtildi.

Güney Kore'nin resmi Yonhap ajansı bir hükümet yetkilisinin, Kuzey Kore liderinin çok hasta olmadığını aktardığını bildirirken, Hong Kong Uydu Televizyonu, Kim'in öldüğünü duyurdu. Bu haber ise herhangi bir yetkili tarafından doğrulanmadı.

ABD Başkanı Donald Trump Kim'in hasta olduğu söylentilerinin gerçeği yansıtmadığı kanısında olduğunu söylerken, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Fox News'e yaptığı açıklamada, "Amerikan halkı bu durumu yakından takip ettiğimizi bilmeli." ifadesini kullandı.

Kim'in, 15 Nisan'da Kuzey Kore'nin kurucu lideri, büyükbabası Kim Il-sung'un doğum günü kutlaması dahil önemli etkinliklere katılmaması sağlığı hakkında spekülasyonlara neden olmuştu.