Nükleer Anlaşma İçin Son Gün

Nükleer Anlaşma İçin Son Gün
Nükleer müzakerelerin son tarihi 30 Haziran’a bir gün kala İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar giderilemezken, müzakerelerin 9 Temmuz'a kadar uzayabileceği görüşü ağırlık kazandı. Konuya ilişkin İngiltere,...

Nükleer müzakerelerin son tarihi 30 Haziran’a bir gün kala İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar giderilemezken, müzakerelerin 9 Temmuz'a kadar uzayabileceği görüşü ağırlık kazandı. Konuya ilişkin İngiltere, Çin ve Almanya Dışişleri Bakanları'ndan da açıklama geldi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Birleşmiş Milletlerin (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 Grubu ve İran arasında kapsamlı anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler sürüyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de müzakerelere katılmak üzere Viyana'ya geldi.

Öğleden sonra P5+1 Grubu ülkelerinin dışişleri bakanları toplandı. Görüşmeye Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ve Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Li Baodong katıldı.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in diğer bakanlarla ikili görüşmeler yaptığı öğrenildi.

"BAZI ÇOK ZOR KARARLAR VE ZOR SEÇİMLERİ HEPİMİZİN YAPMASI GEREKECEK"

İngilitere Dışişleri Bakanı Hammond, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir anlaşmaya varılabilmesi için halen ciddi sorunların çözülmeyi beklediğini anlattı.

Hammond, "Daha önce çok kez söyledim ve bugün yine söyleyeceğim: Anlaşma yapılmaması, kötü bir anlaşma yapılmasından daha iyidir. Karşıya geçmemizi engelleyen kırmızı çizgiler var. Bazı çok zor kararlar ve zor seçimleri hepimizin yapması gerekecek" diye konuştu.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini de dışişleri bakanlarıyla bugüne kadar yapılan çalışmaları gözden geçireceklerini ve çalışmaların birkaç gün içinde tamamlanmasını umduğunu dile getirerek, öngörülen zamana odaklandıklarını ifade etti.

Mogherini, İsviçre'de Nisan'da olduğu gibi esnekliklerinin bulunduğunu ve belki birkaç güne daha ihtiyaçları olabiliceğini belirterek, "Önemli olan şey, birkaç ay önceki siyasal uzlaşının tercüme edilmesini yönetmektir" dedi.

Müzakarelerin son aşamasına gelindiğini vurgulayan Mogherini, "Eğer bütün müzakereci taraflar son anda güçlü bir siyasi irade gösterirlerse, biz bir anlaşma yapabiliriz" ifadesini kullandı.

"KAPSAMLI BİR ANLAŞMA, BÜTÜN DÜNYA İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR"

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Baodong da taraflar arasında bazı alanlarda sorunlar bulunduğunu ve bu sorunların zamanında çözülmesini umduğunu söyledi.

Tarafları talepleri konusunda esneklik göstermeye ve birbirlerinin endişelerini anlamaya davet eden Baodong, "Kapsamlı bir anlaşma sadece barış için değil, bütün dünya için çok önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanlar, 2 Nisan'da varılan siyasal uzlaşının yorumlanmasında taraflar arasında farklılıklar bulunduğunu belirtiyor. Buna göre ABD, uzlaşmanın "her türlü denetime" izin verdiğine, İran ise "sadece nükleerle ilgili denetimlere" izin verdiğinde ısrar ediyor.

Müzakerelere dün dahil olan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, sağlam bir anlaşmanın sağlanabilmesi için İran'ın 3 şartı kabul etmesi gerektiğini belirtmişti.

Taraflar arasında yaptırımların kaldırılması süreci ve adımları ile denetimlerin kapsamı ve izlenecek yol hakkında bazı farklılıklar bulunuyor.

İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan uzlaşmaya göre, 30 Haziran'a kadar kapsamlı anlaşma metninin tamamlanması gerekiyor ancak müzakerelerin, birkaç gün uzayabileceği belirtiliyor.

"NÜKLEER MÜZAKERELER ZİRVEYE TIRMANMAK GİBİ"

Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Birleşmiş Milletlerin (BM) beş daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ile Almanya'nın oluşturduğu 5+1 Grubu ve İran arasında kapsamlı anlaşma metninin yazımı amacıyla yürütülen müzakereler sürüyor.

Müzakerelere katılan Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter-Steinmeier, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, İran ile 5+1 grubu arasında yürütülen nükleer müzakereleri "zirveye tırmanmaya" benzetti. Sorunların çözülmesi için zamanın daraldığını hatırlatan Steinmeier, "Önümüzdeki sorunlar, 10 yıldan daha fazla zamandır büyüyen dağa benziyor. Şu anda bizler, zirveye tırmanmanın son aşamasındayız. Eğer hava değişmezse zirveye ulaşabiliriz ve çözüm bulabiliriz" dedi.

Steinmeier, tarafların karar vermek için cesaretlendirilmeye ihtiyacı bulunduğunu belirterek, aksi takdirde insanların onları affetmeyeceğini söyledi.

Taraflar arasında yaptırımların kaldırılması ve denetimlerin artırılması konusunda farklılıklar bulunuyor.

İsviçre'nin Lozan kentinde 2 Nisan'da varılan uzlaşmaya göre, 30 Haziran'a kadar kapsamlı anlaşma metninin tamamlanması gerekiyor.