Moskova'dan İstanbul Havalimanı soruşturması

Rusya, İstanbul Havalimanı’nda önceki gün kar ve fırtına sonrası uçuşlarda yaşanan gecikmeler nedeniyle mahsur kalan yolcuların haklarının ihlal edilip edilmediğine ilişkin inceleme başlattığını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ocak 2022 16:30
Moskova'dan İstanbul Havalimanı soruşturması

Moskova Savcılığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya havayolu şirketlerinin vatandaşlarına yeme-içme, konaklama dahil, hangi hizmetlerin sağlanıp sağlanmadığını kontrol edecek.

Yoğun kar yağışı nedeniyle kilitlenen Türkiye genelinde; uçuşlar iptal oldu, seferler ertelendi, tedbirsiz yola çıkan birçok vatandaş saatlerce yollarda kaldı.

Uçuşların iptal olduğu İstanbul Havalimanı'nda ise mahsur kalan vatandaşlar ve turistlere üzerlerinde yatmaları için kartonlar dağıtılmış bu da tepkilere neden olmuştu.

Turistler otellere yerleştirilemedikleri için durumu "we need hotel" (Otele ihtiyacımız var) sloganlarıyla protesto etmişti.

Moskova savcılığı devrede

Tüm bu gelişmelerden sonra Rusya’da Moskova Bölgelerarası Ulaştırma Savcılığı, İstanbul Havalimanı'nda uçuşları iptal olan yolcuların haklarının ihlal edilip edilmediğine yönelik soruşturma başlattığını duyurdu.

Sputnik'te yer alan habere göre savcılık, "Moskova Bölgelerarası Ulaştırma Savcılığı, İstanbul Havalimanı’nda seferlerdeki kalkış ve inişlerdeki gecikmeler nedeniyle yolcu haklarına riayet edilip edilmediğine ilişkin inceleme başlattı. Kötü hava koşulları nedeniyle İstanbul Havalimanı’nda binden fazla uçuş ertelenmiş ve iptal edilmişti" şeklinde açıklama yaptı.