Merkel'den Irak’ın Toprak Bütünlüğü Vurgusu

Merkel'den Irak’ın Toprak Bütünlüğü Vurgusu
Merkel: “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız.”Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin’de Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüştü.Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Almanya’nın...

Merkel: “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel Berlin’de Irak Başbakanı Haydar el İbadi ile görüştü.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Merkel, Almanya’nın Irak’ın toprak bütünlüğünden yana olduğunu söyledi. Irak’a 500 milyon euro maddi yardım sözü veren Merkel, paranın altyapı yatırımlarına harcanacağını belirtti. Merkel “İnsanların Irak’ı terk etmemesi için umut vermeliyiz“ diye konuştu.

Toplantıda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Lideri Mesut Barzani’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bağımsızlık referandumu çağrılarını eleştiren Haydar el İbad, Kürt yönetimine bundan vaz geçerek merkezi hükümet ile işbirliği yapmaya çağırdı.

Irak’ın bölünme senaryolarına karşı çıkan ve Kürt bölgelerini Irak’ın bir parçası olarak gördüklerini kaydeden Merkel, “Almanya, Kürt bölgeleri de dahil Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması için elinden geleni yapmaya hazır” dedi.