Libya’da Göçmen Operasyonu!

Libya’da Göçmen Operasyonu!
Afrika’dan Avrupa’ya geçmek için Libya’dan hareket eden 15 teknedeki toplam 2 bin 518 göçmenin kurtarıldığı bildirildi.Edinilen bilgiye göre, Libya’nın 50 deniz mili açığında tespit edilen 15 ayrı göçmen teknesine, AB...

Afrika’dan Avrupa’ya geçmek için Libya’dan hareket eden 15 teknedeki toplam 2 bin 518 göçmenin kurtarıldığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Libya’nın 50 deniz mili açığında tespit edilen 15 ayrı göçmen teknesine, AB Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İşbirliği Ajansı’nın (Frontex) yürüttüğü çalışma kapsamında İrlanda, İtalya, İspanya ve Norveç bayraklı donanma unsurlarınca kurtarma operasyonu düzenlendi.

Roma’daki Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen kurtarma operasyonlarıyla tekne ve botlardaki toplam 2 bin 518 göçmenin kurtarıldığı bildirildi.

Kuzey Afrika’daki Arap Baharı, Afrika’daki yoksulluk ile orta doğudaki istikrarsızlıktan kaçan göçmenlerin denizden yolculuk yapması Avrupa’da İtalya’yı Yunanistan ile ilk duraklardan biri haline getirmiş durumda. İtalya’ya yıl başından Haziran ayına kadar gelen göçmen sayısının 50 bini geçtiği ifade edildi.