Kumsala yazdıkları mesaj sayesinde kurtuldular

Kumsala yazdıkları mesaj sayesinde kurtuldular
Issız bir adada mahsur kalan denizciler, kaybolmalarından üç gün sonra kumsala yazdıkları S.O.S mesajı sayesinde kurtarıldı.

Üç denizci yakıtlarının bitmesi sonucu Pasifik Okyanusu'nun batısında ıssız bir ada olan Pikolat'ta mahsur kaldı. Devriye uçuşu esnasında ABD ve Avustralya ekipleri adadaki S.O.S (acil durum sinyali) yazısını farketti. Bunun üzerine Avustralya Hava Kuvvetleri  bölgeye kurtarma operasyonu düzenledi. Askeri helikopterdeki görevliler tarafından kimlikleri tespit edilen 3 erkek denizciye yiyecek ve içecek su verilirken Canberra gemisinin komutanı Yüzbaşı Terry Morrison, “Dünyanın neresinde olursak olalım denizde yaşam güvenliğine katkıda bulunma yükümlülüğümüzü yerine getirdiğimiz için gemideki herkesin tepkisi ve profesyonelliği ile gurur duyuyorum.” ifadesinde bulundu.

S.O.S. ne demek?

Uluslararası Mors Alfabesi acil durum sinyali. SOS sinyalini oluşturan mors kodu (···---···), iletiminin kolay ve anlaşılır olması nedeniyle seçilmiştir. Bu harfler herhangi bir cümlenin kısaltması değildir ancak zamanla "Save Our Souls (ruhlarımızı kurtarın)" gibi çeşitli İngilizce folklorik anlamlar yüklenmiştir. SOS sinyalinin diğer tüm karakterlerden ayrılan farkı; bekleme yapmadan, sanki tek bir karakter gibi peş peşe gönderilmesidir ki Mors Alfabesi'nde başka böyle bir yapıya rastlanılmaz.

AA