Kerry ve Lavrov Ateşkesten 'Memnun'

Kerry ve Lavrov Ateşkesten 'Memnun'
Suriye’de ateşkesin başlamasından sonra ilk defa görüşen ateşkes mimarları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov, uygulamayı memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.Rusya Dışişleri Bakanlığı...

Suriye’de ateşkesin başlamasından sonra ilk defa görüşen ateşkes mimarları ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergei Lavrov, uygulamayı memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sayfasından yapılan açıklamaya göre, ABD’nin girişimi üzerine gerçekleştiği belirtilen telefon görüşmesi sırasında taraflar, Suriye'deki ateşkes uygulamasını memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. Açıklamada şöyle denildi:

"Rusya ve ABD Dışişleri Bakanları Suriye'de ateşkes uygulamasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirerek, Rusya ve ABD arasında askeri koordinasyonu güçlendirmek başta olmak üzere bu uygulamanın tam anlamıyla hayata geçmesi için detayları görüşmeye devam ettiler.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun katılımıyla Suriye'de krizin siyasi çözüm sürecinin yenilenme konusuna da değinildi. Lavrov ve Kerry bu konularda Suriye'yi Destek Grubu başkanları görevini üstlenen Rusya ve ABD arasındaki sıkı işbirliğinin öneminin altını çizdiler" denildi.

İki bakanın görüşmesinde ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin Kuzey Kore'nin füze ve nükleer faaliyetlerine cevap olarak hazırlayacağı yeni kararın ele alındığını duyuran Sputnik haber ajansı şurları da söyledi:

“Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tüm dünyanın bu konuda tepkisinin sert ve Kuzey Kore'nin füze ve nükleer programının beslenme kanallarını kapatmaya yönelik olması gerektiğini, fakat zaten bu ülkede insani durumun zor olduğunu dikkate alarak yabancı partnerlerle ekonomi sektöründeki yasal bağlarına zarar verilmemesi gerektiğini ifade etti.”