'Kerkük Referanduma Dahil Edilmeli'

Vali Kerim, referandum için “yanlış zamanlama” diye bir şeyin söz konusu olamayacağını belirtti.Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Irak Kürt Bölgesi’nde planlanan bağımsızlık referandumuna Kerkük’ün de dahil edilmesi gerektiğini...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
'Kerkük Referanduma Dahil Edilmeli'

Vali Kerim, referandum için “yanlış zamanlama” diye bir şeyin söz konusu olamayacağını belirtti.

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim, Irak Kürt Bölgesi’nde planlanan bağımsızlık referandumuna Kerkük’ün de dahil edilmesi gerektiğini ve Kerkük’ün “Kürdistan içerisinde özerk bir bölge olması gerektiğini” savundu.

Rudaw’a konuşan Vali Kerim, referandum için “yanlış zamanlama” diye bir şeyin söz konusu olamayacağını belirterek, Kerkük’ün “Kürdistan Bölgesi içerisinde özerk bir bölge olması gerektiğini” söyledi. Kerim, “Bağımsızlık referandumuna Kerkük de dahil edilmeli. Kerkük, Kürdistan Bölgesi’ne bağlı otonom bir statüye alınmalı” dedi.

Necmeddin Kerim, Kerkük’ün “Kürdistan Bölgesi’ne dahil edilmesi için başta Türkmeler ve Araplar olmak üzere ildeki diğer unsurların ikna edilmesinin” önemine de vurgu yaptı.

2014 yılında Irak Ordusu’nun çekilmesi üzerine Kürtlerin kontrolüne geçen Kerkük için Kerim, kentin Duhok, Süleymaniye ve Erbil gibi “homojen olmadığını” belirterek “Bu nedenle tüm unsurlar yasal haklarıyla korunmalı” ifadelerini kullandı.

Rudaw da, “Irak Anayasası’nın 140’ncı maddesine göre ‘sorunlu/tartışmalı bölgeler’den biri olan Kerkük’te nüfusun çoğunluğu Kürtler’den oluşuyor” savına yer verdiği haberinde şöyle devam ediyor:

“Sözkonusu anayasa maddesi, Kürdistan Bölgesi dışında kalan Güney Kürdistan topraklarının nereye bağlanacağı konusunda nüfus sayımı ve referandum yapılmasını öngörüyor. Madde, Merkezi Irak Hükümeti’nin ayak diretmesi nedeniyle yıllardır rafta bekliyor.”

ANKA