Haseke Cehennemi: Üç günde 102 ölü

YPG kontrolünde olan Haseke'deki hapishaneye IŞİD'in düzenlediği saldırı sonrası başlayan çatışmalar üçüncü gününde.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Ocak 2022 11:16
Haseke Cehennemi: Üç günde 102 ölü

Suriye'nin Doğu'sunda bulunan Haseke’deki Sina hapishanesine 21 Ocak gece saatlerinde IŞİD militanları saldırı düzenledi. Saldırı sonrası yüzlerce IŞİD'li hapishaneden firar ederken hapishane çevresinde çatışmalar yaşanmaya başlandı.

Suriye Demokratik Güçleri (SGD) tarafından dün yapılan açıklamaya göre, "Heseke'deki Sîna cezaevinde silahlı kuvvetler ve İç Güvenlik Güçleri bünyesinde görev yapan 17 savaşçımız ile hizmet kuruluşlarının gönüllülerinin terör saldırısında şahadete ulaştı" denildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, çatışmalarda şu ana kadar 102 kişinin öldüğünü söylerken, ölenlerin 61'inin IŞİD üyesi, 34'ünün güvenlik güçleri ve beşinin sivil olduğunu aktardı.

Yerel kaynaklar, ölü ve yaralı sayısının artabileceğini belirtiyor.

DSG Basın Sorumlusu Ferhat Şami de sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada “Savaşçılarımızın gösterdiği fedakarlıklar, IŞİD’in yeniden canlanma ve diriliş planını boşa çıkarmıştır. 17 şehidimizle gurur duyuyor, 23 yaralı savaşçımıza acil şifalar diliyoruz” dedi.

Silahları ele geçirip mahallelere dağıldılar

Sina Hapishanesi'ndeki isyanın ardından yerel kaynakların aktardığına göre yüzlerce IŞİD üyesi, ele geçirdikleri silahlarla beraber Haseke'nin mahallelerine dağıldı. Mahalle aralarında şiddetli çatışmalar hala sürüyor.

Dünya'nın en büyük IŞİD hapishanesi

Yine Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin aktardığına göre, Sina Hapishanesi'nde 3 bin 500 IŞİD'li mahkum bulunuyordu. Şu ana kadar 136 mahkum yakalanırken hapishaneden kaç kişinin kaçtığı bilinmiyor. Ayrıca IŞİD'in Suriye'de çıkardığı en büyük cezaevi isyanı olarak nitelendirilen Sina Cezaevi, en büyük IŞİD'li hapishanesi olma özelliğini taşıyor.

Önce bomba sonra isyan

Sina Hapishanesi'nde başlayan ve Haseke'nin mahallelerinde üç gündür süren çatışmalar, 20 Ocak günü hapishaneye düzenlenen bombalı saldırı sonrası başladı.

Binlerce kişi Haseke'den ayrıldı

Çatışmaların mahallelerde şiddetlenmesi ve üçüncü gününe girmiş olması, Haseke'de yaşayan vatandaşlarda da tedirginlik yarattı. Yerel kaynaklar, binlerce Hasekeli'nin, çatışmalardan duydukları tedirginlik nedeniyle kentten ayrıldığını aktardı.

IŞİD'den rehine videosu

IŞİD tarafından Haseke'de çekildiği ve yayınlandığı iddia edilen videoda ise onlarca SDG askerinin rehin alındığı görüldü.

ABD: Saldırıları kınıyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Dışişleri Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada ise IŞİD'lileri serbest bırakmaya yönelik yapılan Haseke saldırısı kınanırken DSG'nin hızlı müdahalesi takdir edildi.