Beyaz Saray'da kritik görüşme: Türk büyükelçi istedi

Beyaz Saray'da kritik görüşme: Türk büyükelçi istedi
ABD Başkanı Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç'la görüştü. Yapılan açıklamada, Kılıç'ın talebi doğrultusunda görüşmenin gerçekleştiği ifade edildi.

Görüşmede iki üke arasındaki rahip Andrew Brunson krizi ve Türk-Amerikan ilişkilerinin genel durumunun masaya yatırıldığı belirtildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders yaptığı kısa yazılı açıklamada, “Türk Büyükelçi’nin talebi üzerine, Büyükelçi John Bolton bugün Beyaz Saray’da Büyükelçi Serdar Kılıç’la görüştü. (İkili) Türkiye’nin rahip Andrew Brunson’ı (ev hapsinde) tutmaya devam etmesi ve ABD-Türkiye ilişkilerinin durumunu konuştu” ifadesini kullandı.

TRUMP, F-35 TASARISINI ONAYLAMIŞTI

İki ülke ilişkileri son dönemde tarihinin en ciddi krizlerinden birini yaşıyor. Trump yönetimi, rahip Brunson’la Türkiye’deki diğer bazı Amerikan vatandaşları ve Amerikan diplomatik misyonları yerel çalışanlarının tutukluluğuna tepki göstererek, iki Türk bakana yaptırım uygulama kararı almıştı. Ayrıca Trump geçen hafta Twitter üzerinden, Türkiye’ye çelik ve alüminyum ürünlerinde gümrük vergisi iki katına çıkardığını açıklamıştı. Trump son olarak da, içerisinde Türkiye’ye F-35 uçaklarının teslimatını geçici olarak durduran düzenlemenin de yer aldığı savunma bütçesi yasa tasarısını onaylamıştı.

PENTAGON NE DİYOR?

Trump’ın imzasıyla yasalaşan tasarı F-35'lerin Ankara’ya teslimatını, ABD Savunma Bakanı’nın Dışişleri Bakanı’yla da istişare ederek 90 gün içinde Kongre’ye Türk-Amerikan ilişkilerinin durumuyla ilgili bir rapor sununcaya kadar askıya alıyor. Yaz başında Arizona’da iki uçağın Türkiye’ye teslim töreni yapıldı. Uçakların, Türk pilotların 1-2 yıl süren eğitim sürecinin ardından Türk topraklarına transferi öngörülüyor.

RAPOR SUNULANA KADAR EĞİTİME DEVAM

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yarbay Mike Andrews, F-35 uçaklarının Türk pilot ve teknik bakım ekibinin Arizona’daki eğitim çalışmalarının Savunma Bakanı, yasada istenen raporu Kongre’ye sununcaya kadar devam edeceğini söyledi.

Etiketler :