Almanya, 20 Nisan'dan itibaren Covid-19 tedbirlerini gevşetecek

Almanya, 20 Nisan'dan itibaren Covid-19 tedbirlerini gevşetecek

Almanya'da Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesi kapsamında 20 Nisan'da mağazaların, 4 Mayıs'ta ise okulların ve berberlerin kademeli olarak açılacağını duyurdu.

Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bugün eyalet başbakanlarıyla gerçekleştirdiği toplantıda Covid-19 salgınına yönelik alınan tedbirlerin gevşetilmesiyle ilgili izlenecek yol haritasını görüştü.

16 eyaletin başbakanları ile gerçekleştirilen video konferans sonrası; mağazaların 20 Nisan'da, okulların ve berberlerin ise 4 Mayıs'ta kademeli olacak şekilde açılmasına karar verildi.

Toplantı öncesi tartışmalar

Toplantı öncesi yaşanan tartışmalarda, özellikle mağaza ve okulların ne zaman ve nasıl açılacağı öncelik kazanırken, Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti Başbakanı Armin Laschet, 16 eyalet ile uzlaşmanın elzem olduğunu vurgulayarak "Özellikle de okullara yönelik siyasette tek başına hareket edilmemesi gerekir," diye konuşmuştu. Eyaletin Eğitim Bakanı ve Aile Bakanı okulların 20 Nisan'dan itibaren kademeli olarak açılmasını önerirken, Covid-19'un Almanya'da en çok vurduğu eyaletlerden biri olan Bavyera'nın Başbakanı Markus Söder, bu öneriye karşı çıktı. Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Söder, acele edilmemesi gerektiğini vurgulayarak sabırlı ve temkinli olunması gerektiğini belirtti. Bilim insanlarının tavsiyelerine işaret eden Söder, 20 Nisan tarihine karşı çıktı.

Bir diğer tartışma ise mağazaların açılması tartışmasıydı. Sol Partili Thuringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow, okullar gibi mağazaların da kademeli olarak açılması beklentisinde olduklarını vurgularken; Söder, hijyen kurallarının, sosyal mesafenin ve metrekarede bulunabilecek insan sayısının üst sınırının belirlenmesi gerektiği konusunda ısrarcı oldu. Öte yandan Söder, toplumsal alanlarda maske kullanımının gereklilik mi yoksa zorunluluk mu olması gerektiği konusunda tartıştıklarını da belirtmişti.

Almanya'da an itibarıyla Covid-19 nedeniyle 133 bin 154 vaka tespit edilirken, 3 bin 592 kişinin de yaşamını yitirdiği duyuruldu. Ülkede bugüne dek toplam 1 milyon 317 bin 887 test yapıldı.

Danimarka'da okullar açılıyor

Covid-19 salgınına karşı en erken davranan ülkelerden biri olan Danimarka ise önlemleri de ilk gevşeten ülke oldu. Ülkede anaokulları ve beşinci sınıfa kadar olan eğitim kurumları bir ay sonra yeniden faaliyete geçti.

Danimarka'da şu ana kadar Covid-19 nedeniyle 300 kişi yaşamını yitirirken, tespit edilen vaka sayısı da 6 bin 500 olarak açıklandı.