Alman parti liderinden Türklere ayrımcı sözler

Alman parti liderinden Türklere ayrımcı sözler
FDP Genel Başkanı Christian Lindner, Almanya'daki Türk toplumunun "özgürlükçü değerlere önem vermediği" eleştirisinde bulundu. Türk Toplumu derneği, Lindner'e tepki gösterdi.

Alman parlamentosunda 80 sandalye ile dördüncü parti olan Alman Hür Demokrat Partisi’nin Genel Başkanı’ndan skandal bir açıklama geldi… Alman Hür Demokrat Partisi (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner günlük hayatta karşılaşılan ırkçılığın konu edildiği sosyal medyadaki “Me Two” tartışmasıyla ilgili açıklamalarında Almanya’daki Türk toplumu hakkındaki görüşlerine de yer verdi. Lindner, Funke Medya Grubu’na verdiği mülakatta “Özellikle Türkiye’den gelenler olmak üzere ülkemizdeki yabancı kökenliler uzun zamandır ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Eğitim düzeyi yüksek olanlar iş piyasasında dezavantaja uğratılıyor” dedi.

Linder ancak bu tartışmanın bir de öteki yüzü olduğunu ve “Türki kökenli toplum içinde özgürlükçü değerlere yeterince önem verilmediğini ve uyum çabalarının ihmal edildiğini” söyledi. Parti lideri Lindner Twitter’deki “Me Two” hashtag’li tartışma platformunda önem verilmesi gereken hususları şöyle sıraladı: “Önce göçmen alan bir toplum olarak her zaman iddia ettiğimizin aksine, açık, hoşgörülü ve liberal olmadığımızı kabul etmeliyiz. Ancak aynı zamanda Almanya’nın özgürlükçü değerlerini sahiplenerek, bizler en az Erdoğan kadar güçlüyüz, biz de değerlerimiz için mücadele ediyoruz, bizim değerlerimiz farklı, değerlerimizin altı oyanların ‘hani hoş görülüydünüz’ deme hakkı olamaz, diyebilmeliyiz.”

Türk Toplumu derneği FDP lideri Lindner’in açıklamasına Twitter’den tepki gösterdi. Örgütün Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Sayın Lindner, bütün bir grubu zan altında bırakıyorsanız, sizin özgürlükçü değerlerimize verdiğiniz önem ne denli az olmalı? Sağ popülist söylemleri kullanıyor ve toplumu bölüyorsunuz” ifadeleri kullanıldı.

Etiketler :