Alman istihbaratı AfD’yi takibe aldı

Almanya'da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (iç istihbarat servisi) aşırı sağcı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisi'ni (AfD) mercek altına alacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Alman istihbaratı AfD’yi takibe aldı

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’ndan yapılan açıklamada, AfD’nin özgürlükçü demokratik temel düzene karşı siyaset yaptığı yönünde emarelerin bulunduğu belirtildi.

Açıklamada özellikle parti yöneticileri ve üyelerinin söylemlerinin insan onuruyla bağdaşmadığı vurgulandı. Bu emarelerin, muhbir yerleştirmek gibi istihbarat araçlarını kullanarak sistematik bir izlenme için yeteri kadar yoğun olmadığı ifade edilen açıklamada, bundan dolayı partinin bütününün takip edilmesinin bir “inceleme vakası” olarak sınıflandırıldığı belirtildi.

Açıklamada, “inceleme vakası” olarak iç istihbarat servisinin, sistematik olarak AfD’nin kamuya açık faaliyetlerini değerlendireceği ve açık kaynaklardan bilgi toplayacağı kaydedildi.

Partinin gençlik teşkilatı “Junge Alternative” (JA) ve “Der Flügel”de de “aşırılık eğilimleri” olduğuna ilişkin emarelerin bulunduğu ifade edilen açıklamada, bu iki oluşumun, istihbarat servisi tarafından “şüpheli vaka” olarak değerlendirildiği aktarıldı.

“Şüpheli vakalarda” daha yakından takibin mümkün olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “JA” ve “Der Flügel” oluşumlarının, sınırlı ölçüde istihbarat araçlarıyla takip edilebileceği, bu oluşumlarda faaliyet gösteren kişilerin verilerinin toplanıp kaydedilebileceği belirtildi.

AfD Partisi Genel Başkanı Alexander Gauland, Berlin’de yaptığı açıklamada, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın kararının dayanağı olmadığını ileri sürerek, bu karara karşı hukuki yollara başvuracaklarını söyledi.