ABD ve Küba Uzlaşmaya Vardı

ABD ve Küba Uzlaşmaya Vardı
Yarım asrı aşkın süre önce diplomatik ilişkileri kesen ABD ile Küba, karşılıklı olarak büyükelçiliklerinin açılması konusunda uzlaşmaya vardı.Amerikan medyasının ABD’li bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberlere...

Yarım asrı aşkın süre önce diplomatik ilişkileri kesen ABD ile Küba, karşılıklı olarak büyükelçiliklerinin açılması konusunda uzlaşmaya vardı.

Amerikan medyasının ABD’li bir üst düzey yetkiliye dayandırdığı haberlere göre, ABD Başkanı Barack Obama’nın, bugün iki ülkenin karşılıklı büyükelçiliklerini tekrar açma konusundaki anlaşmayı sonuçlandırdıklarını açıklaması bekleniyor.

YARIM YÜZYILDAN SONRA İLK GÖRÜŞME

İki ülke, Obama’nın, Aralık 2014′te Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik tarihi açıklamasının ardından büyükelçilikler konusunu müzakere etmeye başlamıştı. Yarım yüzyıldan sonra ilk kez 11 Nisan’da bir ABD Başkanı ile Küba Devlet Başkanı yüz yüze görüşme yaparken Obama yönetimi, 14 Nisan’da da Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı almıştı.

ABD ile Küba’nın ilişkileri, Fidel Castro’nun 1959′daki devrimle iktidara gelmesinden kısa süre sonra bozulmuştu. İki ülke, 1961′de kesilen diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmenin koşulları üzerinde yaklaşık altı aydır görüşmelerde bulunuyor