39 ABD Başkanı eskiten "tarihi manolya ağacı" kesilecek

39 ABD Başkanı eskiten "tarihi manolya ağacı" kesilecek
ABD'de Beyaz Saray'ın bahçesinde bulunan ve 39 başkan eskiten 200 yıllık tarihi manolya ağacı kesiliyor.JACKSON'U ABD'NİN 17. BAŞKANI DİKMİŞTİBeyaz Saray'ın bahçesindeki tarihi manolya ağacının kesilmesini ABD Başkanı Donald...

ABD'de Beyaz Saray'ın bahçesinde bulunan ve 39 başkan eskiten 200 yıllık tarihi manolya ağacı kesiliyor.

JACKSON'U ABD'NİN 17. BAŞKANI DİKMİŞTİ

Beyaz Saray'ın bahçesindeki tarihi manolya ağacının kesilmesini ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın istediği ve bunu ziyaretçilerin güvenliği için talep ettiği belirtildi. "Jackson" adı verilen manolya ağacını, 1865-1869 yılları arasında görev yapan ABD'nin 17'inci başkanı Andrew Johnson, kaybettiği eşi için dikmişti. ABD siyasi tarihinin en köklü tanıklarından olsa da, uzmanlara göre manolya ağacı zar zor ayakta durabiliyor.

MELANİA TRUMP, YENİ BİR AĞAÇ DİKİLMESİ İÇİN...

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham'ın açıklamasına göre, First Lady Melania Trump, "başkanlık helikopteri havalandığında ağacın önünde duran basın mensupları ve ziyaretçileri tehlikeye soktuğu" için ağacın kesilmesi kararını verdi. Melania Trump'ın aynı yere yeni bir ağaç dikilebilmesi için de fidelerin bırakılmasını istediği belirtildi.

TARİHİ MANOLYA AĞACI AMERİKAN İÇ SAVAŞI'NI GÖRDÜ

Tarihi manolya ağacı bugüne dek çok sayıda tarihi törene ev sahipliği yaptı. Amerikan İç Savaşı'nı da gördü, 1. Dünya Savaşı ile 2. Dünya Savaşı'nı da. 1970'li yıllarda ağacın köklerinin bir bölümü topraktan sökülünce, açıkta kalan kovuğu çimento ile kaplanmıştı. Bazıları bu rutin uygulamanın aslında ağaca geri dönülemez bir zarar verdiğini söyledi. 1981'de çimentonun yerine ağacı sabitleştirmek için bu defa dev halatlar kullanıldı.

Etiketler :