Diyarbakır'da protokol aşılama son anda iptal oldu, sağlıkçılar aşılandı

Diyarbakır'da protokol aşılama son anda iptal oldu, sağlıkçılar aşılandı

Türkiye'de koronavirüs aşısının ilk olarak salgına karşı büyük mücadele veren sağlık çalışanlarına yapılacağı konuşulurken Diyarbakır Valiliği ilk aşılamanın vali ve A protokolüne yapılacağı duyurulmuştu. Son anda karardan vazgeçildi sağlıkçılar aşılandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin aşılanmasının ardından Türkiye genelinde dağıtılan koronavirüs aşıları bugün yapılmaya başlanırken Diyarbakır’da ilginç bir gelişme yaşandı.

A protokol aşı yapma programı 

Koronavirüs aşısının Türkiye genelinde ilk olarak salgınla mücadelede büyük özveriyle emek veren sağlık çalışanlarına yapılacağı günlerdir konuşulurken Diyarbakır’da dün valiliğin yaptığı açıklamada, aşının ilk olarak Vali Münir Karaloğlu ve kentin A protokolüne yapılacağı duyurulmuştu. Bugün aşıların yapılacağı hastanede A protokol aşı yapma programını son dakikada iptal ederken, aşılar il sağlık müdürü başta olmak üzere sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı. 

A protokolü gelmedi, aşı sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı

Aşı yapılmasının teşvik edilmesi için böyle bir program düşünüldüğü bilgisine ulaşıldı. Öte yandan valiliğin açıklamasına rağmen, bugün hastanedeki aşılanma çalışmalarına kentin A protokolü gelmezken, sağlık çalışanlarının aşılanması için programın iptal edildiği duyuruldu.

image-8-750x568.jpeg

Sağlık personeli sayısı kadar aşı gönderildi

Hastanede ve Aile Sağlık Merkezleri’nde (ASM) bugün aşılanma çalışmaları başlarken, ASM’lere ilk etapta sadece çalışan sağlık personeli kadar aşı gönderildiği öğrenildi.

"Diyarbakır'da sağlık çalışanlarının yarısını bugün aşılamayı hedefliyoruz"

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki ilk aşı çalışmalarında aşı yaptıran Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, “Aşılarımız pazar günü itibariyle elimizdeydi. Bu sabah tüm ilde hazır olarak öncelikle sağlık personelimize aşı uygulamasını başlatmış bulunmaktayız. Diyarbakır’a ilk etapta 27 bin 560 aşı geldi. Diyarbakır’da özeller dahil toplam 22 bin personelimiz mevcut. 22 bin personel için ilk gün yüzde 50 hedef koyduk. Sağlık çalışanların yarısını bugün aşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: Medyascope

 

Gündem