Çocuk işçiyi palangaya asan patron serbest bırakıldı

Çocuk işçiyi palangaya asan patron serbest bırakıldı

Bir çocuk işçiyi palangaya asarak, diğerini darp ederek işkenceye maruz bırakan patronlar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Konya'da 15 yaşındaki çocuk işçi E.A.Y.'yi, palangaya asan, E.A.Y'nin ağabeyi diğer çocuk işçi H.H.Y'yi darp eden patronlara çocuğa eziyet ve hürriyeti yoksun kılma suçlarından dava açıldı. Sanıklar hakkında 11 yıldan 36'şar yıla kadar hapis cezası talep edildi. Çocuk işçilere işkence yapan patronlar Murat C. ve Mehmet C. önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, daha sonra savcılığın itirazıyla tutuklandı. Sanık avukatlarının talebiyle tekrar serbest bırakılan işkenceci patronların adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmasına karar verildi.

Konya'da bir yıl önce araç yedek parçası satışı yapan işyerinde çocuk işçi olarak çalışan E.A.Y, patronu tarafından ceza olarak palangaya asıldı. Alması gereken vidanın numarasını unuttuğu için bu işkenceye maruz bırakılan çocuk işçi 15 dakika kadar asılı kaldı. Patron, çocuk işçiyi palanganın kopabileceğini düşününce serbest bıraktı.

E.A.Y'nin aynı iş yerinde çalışan ağabeyi, çocuk işçi H.H.Y ise bir malzemeyi hatalı büktüğü için ağır bir şekilde darp edildi. Hastaneden darp raporu alan H.H.Y polise ihbarda bulununca patronlar Murat C. ve kardeşi Mehmet C. gözaltına alındı.

TÜİK'in resmi rakamlarına göre Türkiye'de en az 750 bin çocuk işçi var.