CHP kentsel dönüşüm için özgün model geliştiriyor

CHP kentsel dönüşüm için özgün model geliştiriyor
CHP, İzmir’de 116 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından kentsel dönüşüm için özgün bir model hazırlığına girişti. Parti bünyesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası kuruldu.

CHP, İzmir’de 116 kişinin yaşamını yitirdiği depremin ardından kentsel dönüşüm için özgün bir model hazırlığına girişti. Parti bünyesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası kuruldu. 

Altyapı Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın başkanı olduğu masada, farklı üniversitelerden akademisyenler görev aldı. Masa, ilk toplantısında Kılıçdaroğlu’nu konunun uzmanı akademisyenlerle bir araya getirdi. 

Kent kültürü korunacak

Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası, bir model çalışması yapacak. Yapılacak çalışmalar depremle sınırlı olmayacak. Amaç; yaşanabilir kentler kurmak, bunu yaparken de halkın uzlaşma ile sürece dahil olacağı ve hiçbir paydaşın mağdur edilmediği alternatif bir sistem kurmak… Kentsel dönüşüm gerçekleştirilirken, kent kültürünün ve kimliğinin korunması da gözetilecek. Kentleri cazibe merkezi yapan kültürel varlıklar ön plana çıkartılırken, mahalle kültürünü yaşatacak, insanlar arasındaki iletişim ve dayanışmayı sağlayan değerlerin geliştirilmesi gibi hedefler de gözetilecek. Bu amaçla dünya örnekleri de mercek altına alınacak.

Mevzuat inceleniyor

CHP’nin Yaşanabilir Kentsel Dönüşüm Masası yürürlükteki mevzuatta aksaklıkları, kentsel dönüşümün uygulanmasında yaşanan sorunları tespit edecek. 2010 yılında başlayan ve kentsel dönüşümün epey sancılı olduğu İstanbul Fikirtepe örneği de özellikle “ders” niteliğinde ele alınacak.

Yol haritası belirlenecek

Kentsel dönüşüm ile ilgili temel sorunlar tespit edildikten sonra bu kez uygulamaya dönük çalışmalara geçilecek. Bu çerçevede halkın gönüllü olarak katıldığı, mağdur edilmeyeceği bir alternatif yöntem yaratmak için yol haritası belirlenecek. Kentsel dönüşümün paydaşı olan uygulayıcı firmalar ve belediyelerle, konu, ayrıntılarıyla masaya yatırılacak. Bunun için meslek odaları, konunun uzmanları ve paydaş niteliğindeki kişilerin katılacağı çalıştaylar yapılacak. 

Rant halk lehine kullanılacak

CHP, kentsel dönüşümün temel ilkelerini de birkaç başlıkta topladı.

İşte o maddeler:

  • Doğacak rantın halk lehine kullanılacağı sistem kurulacak.
  • Doğaya, tarihe ve birikime saygılı bir dönüşüm hedeflenecek.
  • Denetlenebilir ve şeffaf süreçlerin işlediği, halkın bilgilendirildiği ve hatta bu işin yönetimine katılabileceği sistem önerilecek.
  • Halk doğrudan kentsel dönüşüm firmalarıyla karşı karşıya bırakılmayacak, kamu yönetiminin düzenlediği ve garantör olduğu bir alternatif yaratılacaktır.

Etiketler :