Büyük Coşkunlar iş cinayeti davasında ara karar açıklandı

Büyük Coşkunlar iş cinayeti davasında ara karar açıklandı

Sakarya Hendek'te 7 işçinin hayatını kaybettiği, Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikası patlaması davasında mahkeme İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozgurt'un tahliyesine karar verdi. Bilirkişi raporu yeterli bulundu, duruşma 10 Haziran'a ertelendi.

Sakarya Hendek'te 7 işçinin hayatını kaybettiği, 128 kişinin yaralandığı Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikası patlaması davasının ikinci duruşmasının 5. gününde mahkeme ara kararını açıkladı. 5’i tutuklu olan 7 sanık hakkında mahkeme tutuklu sanıklardan İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozgurt'un tahliyesine karar verdi. Mahkeme Yaşar Coşkun, Hasan Ali Velioğlu, Asiye Angın ve Erşan Öztürk'ün tutukluluğuna devam kararı verdi. Tutuksuz sanık Ali Rıza Ergenç Coşkun hakkında ise yurtdışı yasağı ve imza kararı bulunuyor. Mahkeme duruşmayı 10 Haziran Perşembe günü saat 10.00’a erteledi.

Sakarya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmanın dördüncü gününde mütaalasını açıklayan savcı tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını, tutuksuz sanık Ali Rıza Coşkun'un tutuklu yargılanma taleplerinin reddini talep etti. Davada 5’i tutuklu olan 7 sanık hakkında 2 yıl 8 aydan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası isteniyor. Tutuklu sanıklar; patron Yaşar Coşkun, fabrikadaki en yetkili üçüncü kişi olduğu belirtilen tutuklu sanık Hasan Ali Velioğlu, Genel Ustabaşı Erşan Öztürk, Sorumlu Mesul Müdür Kimyager Asiye Angın, İş Güvenliği Uzmanı Aslı Bozgurt. Tutuksuz iki sanık; Sorumlu Müdür Ahmet Çağırıcı ve patron Yaşar Çoşkun'un babası Ali Rıza Ergenç Coşkun.

Avukatlar sanıkların "bilinçli taksir"den değil "olası kasıt"tan yargılanması gerektiğini ve sanıkların tutukluluk halinin devamını ve tutuksuz sanık Ali Rıza Coşkun'un da tutuklu yargılanmasını talep ediyordu.