Brezilya Çin aşısının etkinlik oranını yüzde 50,38 olarak açıkladı

Brezilya Çin aşısının etkinlik oranını yüzde 50,38 olarak açıkladı

Brezilya'daki Butantan Enstitüsü, Çin şirketi Sinovac'ın koronavirüs aşısının etkinlik oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Aşıyı üreten Çin şirketi Sinovac'ın Brezilya'daki ortağı Butantan Enstitüsü, Faz-3 sonuçlarında elde ettikleri genel koruma oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Gazete Duvar'ın aktardığına göre, Butantan'ın klinik araştırma bölümünün medikal direktörü Ricardo Palacios, yeni oranın içinde klinik tedavi ihtiyacı hissetmeyecek derece hafif hastaların veya asemptomatik vakaların da bulunduğunu söyledi.

Butantan Enstitüsü geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada aşının ağır hastalığı yüzde 100, orta ve hafif hastalığı ise yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı. Fakat uzmanlar bu sonuçların ikincil olduğunu, kamuoyuna açıklanan az sayıda veriye göre aşının koruma oranının en fazla yüzde 63 olarak hesaplandığını öne sürmüştü.

Ensitütü, ülkenin ilaç düzenleme kurulu Anvisa'nın da acil onay için daha fazla veri talep etmesi üzerine bugün yeni bir açıklama yapılacağını duyurmuştu.

Çin'in Sinovac aşısının etkililik oranı Türkiye'de yüzde 91.25 olarak kaydedilirken Endonezya'da etkililik oranın yüzde 65.3 olduğu duyurulmuştu.

Reuters Latam Twitter'dan yaptığı İspanyolca paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

 

Sinovac koronavirüs aşısı, Brezilya'daki klinik çalışmalarda% 50.38 genel etkinlik gösteriyor

reuters-latam.png

Dünya