'Virüsün insan yapımı olması imkansız'

'Virüsün insan yapımı olması imkansız'

Dünyanın büyük kısmında toplumsal yaşamı durma noktasına getiren yeni tip coronavirüse ilişkin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin arasında söz dalaşı yaşanıyor.

ABD Başkanı Donald Trump ve bazı kurmayları, ellerinde kanıt olmamasına rağmen, COVID-19 hastalığını Çin'in dünyaya bir laboratuvar vasıtasıyla kasıtlı olarak yaydığını iddia ediyor. Çin ise ABD'yi pandemiyle mücadeledeki yanlış adımlarının üzerini kapamak için konuyu başka yöne çekmeye çalışmakla suçluyor.

DW’nin haberine göre iki ülke tüm dünyayı etkisi altına alan salgınla ilgili birbirlerini suçlarken, coronavirüsün kökeninin ne olduğuna ilişkin çeşitli teoriler mevcut. Ancak en öne çıkan teori, insanlar arasındaki enfeksiyonun Vuhan’daki bir hayvan pazarında doğal olarak ortaya çıktığı yönünde. Söz konusu teori, yeni tip coronavirüsün muhtemelen virüsü bir yarasadan kapan bir hayvandan insana geçtiğini savunuyor.

Uzmanların büyük çoğunluğu ayrıca, yeni tür coronavirüsün genetik yapısı dikkate alındığında, insan yapımı olma ihtimalinin bulunmadığı görüşünde. Uzmanlara göre virüsün Vuhan'daki laboratuvarın ihmalkarlığı sonucu sızmış ve yayılmış olabileceği ihtimali de pek olası değil. Yale Üniversitesi'nde epidemiyoloji alanında çalışmalar yürüten Nathan Grubaugh, "Bu ihtimali bin farklı senaryoyu içeren listeye eklerdim" diye konuşuyor.

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Mayo Clinic’teki aşı araştırma ekibini yöneten Gregory Poland da gerçeğin komplo teorilerinden farklı olduğunu söylüyor. Poland, "Virüs, diğer memelilere bulaşabilecek kadar gelişmiş tipik bir yarasa coronavirüsü. Nihayetinde yarasalar da memeli" diyor.