Uçan takside ilk hedef: 2024'te taksimetreyi açmak

Osaka'da 2025'te düzenlenecek Dünya Expo Fuarı'nda, Japon SkyDrive, 2025'te "elektrikli dikey kalkış ve iniş" (eVTOL) sistemine sahip uçan aracıyla taksi hizmeti sunacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Eylül 2021 09:45
Uçan takside ilk hedef: 2024'te taksimetreyi açmak

Japonya Dış Muhabirler Kulübünde (FCCJ) konuşan SkyDrive Üst Yöneticisi (CEO) Fukuzawa Tomohiro, "yüzyılda bir gelen mobilite devrimini yürütmek" istediklerini bildirdi.

Fukuzawa, "Otomobil ve uçaklar yüzyıl önce insanlara, '(bu araçlarla) istedikleri yere gidebilecekleri' şeklinde tanıtıldı. Takip eden yüzyıl boyunca ise devrim değil sadece gelişimler meydana geldi." dedi.

'Uçan araçlar helikopterlerden daha sessiz'

Uçan araçları, helikopterlerden "daha sessiz ve kullanılması daha kolay" olarak niteleyen Fukuzawa, proje kapsamında Osaka eyaleti ve Osaka ilçesiyle imzaladıkları anlaşmaya değindi. Anlaşmanın, uçan araçların varlıklarının sosyal anlamda kabulüne yönelik "umut oluşturacağını" diye konuştu.

Fukuzawa, dünyada "elektrikli dikey kalkış ve iniş" (eVTOL) sistemine sahip uçan araçları geliştirmeye çalışan firmalardan sadece 10'unun insanlı test uçuşlarını gerçekleştirdiğini kaydetti.

'2024'te uçan araçlar yolcu taşımalı'

Kyodo ajansı, Japonya'da kamuoyu önünde, içinde insan bulunan ilk uçan araç test uçuşunu, SkyDrive firmasının Ağustos 2020'de gerçekleştirdiğini aktardı. SkyDrive bu ay içinde, Dünya 2025 Expo Fuarında uçak araçların hizmet verebilmesi için Osaka eyaletiyle ortaklık anlaşması imzalamıştı.

Projeye ilişkin konuşan Osaka Valisi Yoşimura Hirofumi, 2024'te Osaka körfezinde uçan araçların yolcu taşımasını istediğini belirtmişti.

13 Nisan-13 Ekim 2025'te düzenlenmesi beklenen Osaka Expo 2025'e 150 ülke 25 uluslararası örgütün katılması hedefleniyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı