Twitter Elon Musk için mahkemeye gidiyor

Twitter Elon Musk için mahkemeye gidiyor
Elon Musk'ın Twitter'ı almaktan vazgeçtiğini açıklamasının üzerine şirketin hisseleri düştü. Bunun ardından şirket mahkemenin yolunu tutacağını açıkladı.

Dünyanın en zengini ve elektrikli otomobil şirketi Tesla'nın sahibi olan Elon Musk, Cuma günü yaptığı açıklamada Twitter'ın anlaşmanın gereklerine uymadığını gerekçe göstererek sosyal medya şirketini 44 milyar dolara satın almaktan vazgeçtiğini belirtmişti.

Twitter'ın hisseleri bunun üzerine yüzde 6 düştü. Hisseler, Musk'ın satın almayı Nisan ayında duyurduğu seviyeden yüzde 35 daha aşağıda.

Yasal yollara başvurulacak

Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylor ise bunun üzerine yaptığı açıklamada şirketinin yasal yollara başvurmayı düşündüğünü dile getirdi.

Taylor, açılacak davayı kazanacaklarından emin olduğunu vurguladı.

Musk'ın avukatları ise ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptıkları açıklamada, Twitter'ın, sahte veya spam hesaplarla ilgili bilgi taleplerine yanıt vermediğini veya yanıtlamayı reddettiğini belirtti.

Musk, anlaşmadan vazgeçmesine bir başka gerekçe olarak da Twitter'ın üst düzey yöneticilerini ve satın almadan sorumlu olan yeteneklerinin üçte birini kovmasını gösterdi.

Bu tarz davalar uzun sürse de Reuters haber ajansına konuşan bir Twitter yetkilisi davanın birkaç hafta içinde başlamasını ve birkaç ayda sona ermesini beklediklerini dile getirdi.