Perseverance’tan heyecan verici buluş

Perseverance’tan heyecan verici buluş
NASA'nın Perseverance Mars gezgini, antik mikropların potansiyel bir sinyalinde, organik moleküllerin şimdiye kadarki en yüksek konsantrasyonlarını tespit etti.

Kızıl Gezegen'de daha önce organik madde bulunmuş olsa da, yeni keşif bilim dünyasında heyecan ve umut verici olarak karşılandı. Çünkü örnekler yaşamın olabileceği tortu ve tuzların biriktiği bir gölden geldi.

Alınan ilk sonuçlar biyokimyada önemli bir rol oynayan aromatikler adı verilen bir organik molekül sınıfını gösterdi.

Perseverance görevi bilmcisi David Shuster bir brifing sırasında gazetecilere verdiği demeçte, "Bunların şimdiye kadar toplanan en değerli kaya örnekleri olacağını söylemek çok mümkün" dedi.

Organik moleküller genellikle hidrojen ve oksijen içeren, ancak bazen diğer elementleri de içeren esas olarak karbondan oluşan bileşikler ve her zaman biyolojik işlemlerle oluşturulamıyor.

Takma adı Percy olan gezici, Şubat 2021'de Mars'ın Jezero Krateri'ne inmiş ve eski yaşam belirtileri içerebilecek örnekleri önbelleğe almanın yanı sıra gezegenin jeolojisini ve geçmiş iklimini karakterize etmekle görevlendirilmişti.

Gezici şu anda orada, o zamanlar sulu ortama yerleşen çeşitli büyüklükteki parçacıklardan oluşan tortul kayaları araştırıyor. Araştırılan delta 3.5 milyar yıl önce oluşmuş tortular.

Percy, yaklaşık bir metre genişliğindeki "Wildcat Ridge" adlı bir kayadan iki numune aldı ve 20 Temmuz'da ultraviyole ışık kullanan SHERLOC adlı bir aletle analiz edilebilmesi için yüzeyinin bir kısmını aşındırdı.

Sonuçlar, biyokimyada önemli bir rol oynayan aromatikler adı verilen bir organik molekül sınıfını gösterdi.

NASA astrobiyoloğu Sunanda Sharma, "Bu, başka bir gezegende potansiyel yaşam belirtileri için bir hazine avı" dedi.

Sharma "Organik madde bir ipucu ve giderek daha güçlü ipuçları alıyoruz... Kişisel olarak bu sonuçları çok etkileyici buluyorum çünkü çok önemli bir anda doğru yerde, doğru araçlarla olduğumuzu hissediyorum." diye konuştu.

Perseverance'ın selefi Curiosity tarafından tekrarlanan metan tespitleri de dahil olmak üzere, daha önce Mars'ta yaşam olasılığı hakkında başka cesaret verici ipuçları bulunmuştu.