Pentagon yetkililerinden uzay gemisi açıklaması

Pentagon yetkililerinden uzay gemisi açıklaması
Pentagon yetkililerinin geçen hafta yayınladığı belgede, uzaylıların Güneş sistemimizi ziyaret etmiş olabileceği ve tıpkı NASA'nın diğer gezegenlere gerçekleştirdiği uzay görevleri gibi Dünya'ya küçük uzay gemileri göndermiş olabileceği bildirildi.

Pentagon'un Tüm Alanlarda Anomali Çözüm Ofisi direktörü Sean Kirkpatrick ve Harvard Üniversitesi astronomi bölümü başkanı Abraham Loeb tarafından yazılan araştırma raporunun taslağı 7 Mart'ta yayınlandı. Raporda tanımlanamayan hava olaylarının fiziksel kısıtlamalarına odaklanılıyor.

pentagon1.jpg

Raporda "Yapay bir yıldızlararası nesne, potansiyel olarak Dünya'ya yakın geçişi sırasında birçok küçük sonda salan bir ana araç olabilir. Bu olay NASA görevlerinden çok da farklı olmayan operasyonel bir yapı. Bu gemiler ana gemiden Güneş'in gelgit yerçekimi kuvveti veya bir manevra kabiliyeti ile ayrılabilir" ifadeleri yer aldı.

Anomali Çözüm Ofisi, Temmuz 2022'de kuruldu ve gökyüzündeki, su altındaki ve uzaydaki nesneleri izlemekten sorumlu.

Rapora göre Kongre, NASA'yı 2005 yılında Dünya yakınlarındaki 140 metreden daha büyük tüm nesneleri bulması için görevlendirdi. Bunun sonucu olarak Pan-STARRS teleskopları üretildi.

pentagon.jpg

19 Ekim 2017'de Pan-STARRS, daha sonra "Scout" olarak adlandırılan yıldızlararası bir nesne tespit etti. Cisim düz ve yassı görünüyordu, ayrıca Güneş'ten uzaklaşıyordu. Bu durum da bilim insanlarının cismin yapay olduğuna inanmasına yol açtı.
Raporun yazarları "Uygun bir tasarımla, bu küçük sondalar, Dünya-Güneş ayrımının bir kısmı içinde geçerken, tıpkı 'Scout'ın yaptığı gibi, keşif için Dünya'ya veya diğer güneş sistemi gezegenlerine ulaşacaktır. Gökbilimciler, mevcut araştırma teleskoplarının onları fark etmesi için yeterli güneş ışığını yansıtmadıkları için mini sondaların izini fark edemezler" ifadeleri yer aldı.