Halk TV Canlı Yayın
Bilim insanları, coronavirüsün bulaştığı bir yol daha tespit etti
Hollandalı bilim insanları, yaptıkları araştırmalar sonucunda yeni tip coronavirüsün (Covid-19) bağırsakları enfekte edebildiğini ve burada çoğalabildiğini tespit etti.

Hollandalı bilim insanları, yeni tip coronavirüsün (Covid-19) bağırsak hücrelerini enfekte edebildiğini ve içinde çoğalabildiğini, bu nedenle enfeksiyonun sadece havadan damlacıklarla değil, farklı yollardan da yayılabildiğini gösterdiğini ortaya koydu.

Sadece havadan damlacıklarla değil başka yollarla da yayılıyor

Eurekalert portalında yayınlanan araştırmaya göre Covid-19 virüsü, bağırsak hücrelerini enfekte edip içlerinde çoğalabiliyor, bu durum enfeksiyonun sadece havadan damlacıklarla değil, farklı yollardan da yayılabildiğini gösteriyor.

Habere göre Hubrecht Enstitüsü'nden, Rotterdam Erasmus Üniversitesi ve Maastricht Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Hollandalı bilimciler, Covid-19'un insan bağırsağının hücre kültürünün modelleri üzerindeki etkisini izledi ve organoidlere Covid-19 virüsü eklendiğinde hızlı bir bulaşma olduğunu ve enfekte olan hücrelerin çoğaldığını saptadı.

"Kirli eller" yoluyla bulaşabiliyor

Uzmanlar, Covid-19’a yakalanan hastaların büyük bir kısmında mide bulantısı ve ishal gibi semptomların görülmesinin, ayrıca hastalardan alınan dışkı örneklerinde de virüs partiküllerinin saptanmasının, virüsün ‘kirli eller’ yoluyla bulaşabileceğini gösterdiğini ifade ediyor.