Ay'a doğru ilk adım atıldı: Ay'a yolculuk projesinin birinci aşaması sona erdi

Ay'a doğru ilk adım atıldı: Ay'a yolculuk projesinin birinci aşaması sona erdi
Uzay çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Ay'a yolculuk için hazırlanan uzun soluklu bir proje olan 'Artesmis', yaşadığı olumsuzlukları geride bırakarak, ilk aşamayı başarılı bir şekilde tamamladı. Peki projenin ikinci aşamasında neler olacak? İnsanlık Ay'a yolculukta nasıl ilerliyor?

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), insanları Ay’a gönderme hedefini taşıyan uzun soluklu projesi 'Artemis', birçok sorunla boğuşmasına rağmen planlandığı gibi devam ediyor. 3 etaptan oluşan projenin ilk adımı gerçekleşti.

Uzay aracı görevlerini tamamladı

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma rampasındaki Orion uzay aracı, Ay görevinin ilk adımı için 16 Kasım tarihinde 97 metre yüksekliğindeki SLS roketi ile uzaya gönderildi. Geçtiğimiz haftalarda ay yörüngesine oturan uzay aracı, beklenen görevleri yerine getirdi.

NASA’nın SLS programının yöneticisi John Honeycutt, performansa ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

"SLS’den olağanüstü performans görmeye devam ettik ve olağanüstü bir iş çıkardı, tüm beklentilerimizi karşıladı ve aslında çoğunu aştı. Uçuş sonrası veri analizi, SLS’nin hazır olduğunu göstermeye devam ediyor. mürettebatlı Artemis görevleri için her şey hazır."

ay.jpg

Artemis II açısından önemli deneyimler!

Ay üzerindeki büyük projelerin ilk adımı olarak görülen Artemis I, fırlatılışından bugüne dek birçok sorunu geride bıraktı. Defalarca ertelenmeye maruz kalan proje, Ay yörüngesinde de ısı kalkanı sorunu yaşadı. Ancak yetkililer gözlemlenen sorunların sıradaki misyon olan Artemis II için oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

Ay'da kalıcı bir varlık için zemin hazırlanıyor

shiftdelete.net'in haberine göre; NASA, Artemis II görevinde yer alacak dört kişilik ekibini 2023’ün başlarında duyuracak. Artemis II, 1972’de Apollo programının sona ermesinden bu yana ilk insanlı Ay inişine ve sonunda Ay’da kalıcı bir NASA varlığına zemin hazırlayacak.

Etiketler :