Araştırma sonuç verdi: Domuzdan insana nakledilen böbrek uyum sağladı

Araştırma sonuç verdi: Domuzdan insana nakledilen böbrek uyum sağladı
ABD'de ölmek üzere olan bir kalp hastasına son çare olarak domuz kalbi nakledilmesinin ardından bilim insanları, domuzdan beyin ölümü gerçekleşmiş bir insana genetiği değiştirilmiş böbrek nakil edilerek yeni bir ilki daha gerçekleştirdi.

Alabama Üniversitesi'nden araştırmacılar, hayvan organlarının insan hayatını kurtarmak için önemli bir alternatif haline gelmesine öncülük edecek yeni bir çalışmaya daha imza attı.

Araştırmacılar, perşembe günü domuzdan insana böbrek nakli sürecini derinlemesine inceleyen ilk hakemli çalışmalarını yayınladı. Çalışmanın aktarıldığı makalede, nakil yapılan domuzun, böbreklerin insan vücuduna transfer edilmesine imkan tanıyacak 10 kilit gen düzenlemesi yapılan domuzlar arasından seçildiği belirtildi.

Alabama Üniversitesi Kapsayıcı Nakil Enstitüsü Direktörü Jayme Locke, böbrek yetmezliği hastalığı olan insanlarda klinik bir araştırmaya başlamak için gerekli güvenlik ve fizibilite verilerini elde ettiklerini ifade etti

Sputnik'te yer alan habere göre, naklin ardından araştırmacılar, böbreklerin vücut tarafından reddedilmediğini ve araştırmanın ilk üç gününde kanı temizleyerek idrar üretebildiğini kaydetti.

Etiketler :