Akılalmaz olay: Beyninden doğmamış ikizi çıkarıldı

Akılalmaz olay: Beyninden doğmamış ikizi çıkarıldı
Çin'de insanları şok eden bir olay yaşandı. Yapılan yeni çalışmaya göre, 1 yaşındaki kız çocuğunun beyninden doğmamış ikizi ameliyatla alındı.

Bir yaşındaki bir kızın beyninde keşfedilen doğmamış bir ikizinin olağandışı vakası yeni bir çalışmayla detaylandırıldı. Bu vaka olağanüstü derecede nadir olsa da tıp literatüründe ilk kez bildirilmiyor.

Şangay'daki Fudan Üniversitesi'ndeki doktorlar, genç kızın genişlemiş bir kafa ve motor becerilerinde sorunlarla hastaneye başvurduğunu açıkladı. Kafasının BT taramaları, beyninin sıkıştığını ve ventriküllerde bulunabilen önemli bir büyümenin neden olduğu bir sıvı birikimi olduğunu gösterdi.

Az rastlanan bir olay!

Vaka raporunda çok fazla ayrıntı bulunmasa da, cerrahi olarak çıkarıldığı ve nadir görülen bir 'intraventriküler fetus-in-fetu' vakası görüldüğü belirtiliyor. Başka bir deyişle, çocuğun doğmamış ikizinin cenini kafatasının içinde yer alıyordu. Küçük 'fetiform kitlenin', üst uzuvları ve hatta parmak benzeri çıkıntıları büyütmüş gibi görünüyor, ancak neredeyse hiç gelişmemiş durumdaydı.

Bunun gibi fetus-in-fetu vakalarının, ikiz gebeliğin çok erken evrelerinde, döllenmiş bir yumurta tarafından yapılan bölünen hücre kümesi olan blastokistin düzgün bir şekilde ayrılmadığı durumlarda ortaya çıktığı düşünülüyor. Bunun sonucu olarak, erken dönemde embriyolardan biri diğeri tarafından sarılıyor.

Benzer vakalarda 'mükemmel bir iyileşme' görüldü

Vaka raporu son derece kısa olduğu için 1 yaşındaki kızın zorlu ameliyatın ardından nasıl iyileştiği belli değil. Ancak başka benzer vakalarda çocukların iyileşebildiği görülüyor. 1982'de yayınlanan bir çalışmada, Londra Hastanesi'ndeki bilim insanları, büyüyen kafa boyutuyla başvuran 6 haftalık bir çocukta 14 santimetre uzunluğunda bir fetüs bildirdiler. Çıkarılan fetüsün ayrıca gelişmekte olan uzuvlar, bir kafa ve bir vücut gibi göze çarpan özellikleri de vardı. Ameliyattan sonra çocuğun 'mükemmel bir iyileşme' yaşadığı bildirildi.

CHIP'te yer alan habere göre, Fetus-in-fetu vakaları son derece nadirdir. En güvenilir tahminler, bunların her 500 bin doğumda bir gerçekleştiğini öneriyor, ancak bu sayıya nasıl ulaşıldığı net değil. Çoğu durumda, doğmamış fetüs canlı bebeğin vücudunda bulunur, bu nedenle beyni etkilediği durumlar son derece nadirdir.

Son vaka çalışması, açık erişim dergisi Neurology'de yayınlandı.