Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 15.02.2021 22:55

Baldur işçileri, kara kışa rağmen 53 gündür grevde

Sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan Baldur Süspansiyon fabrikası işçileri, kara ve soğuk havaya rağmen greve devam ediyor. 53 gündür grevde olduklarını belirten Erkan Kaya, çocuğu olacağını öğrendiğindeki buruk sevinci anlatarak isyan etti.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde faaliyet gösteren Baldur Süspansiyon fabrikası işçileri, çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve sendikal haklarının tanınması talebiyle DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş sendikası öncülüğünde 25 Aralık Aralık'ta greve çıktı. 

Her türlü zor koşula ve patronun yıldırma çabalarına karşı direnen işçiler kara ve soğuk havaya rağmen mücadelelerini ilk günkü kararlılıkla sürdürüyor.

adsiz-tasarim-7-001.png

"İşveren bütün görüşme taleplerimizi karşılıksız bıraktı"

Baldur işçilerinin soğuk kış gününde 53 gündür grevde olduklarını belirten Baldur işçilerinin temsilcisi Yunus Yazcı, "2016'dan beri sendikalaşmak için elimizden geleni mücadeleyi yaptık. Sonunda Birleşik Metal-İş sendikamız Temmuz 2020’de yetki belgesini aldı. İşverene verdik ve işveren hiçbir şekilde yanaşmadı. İşveren bütün görüşme taleplerimizi karşılıksız bıraktı" diyor

"En büyük sıkıntımız Kod 29"

Anayasal hakkımız olan sendikalı olma hakkımızı kullandığımız için işten çıkarıldıklarını belirten Yazcı, "İşçiler olarak daha iyi şartlarda çalışabilmek için grev kararı aldık. 25 Aralık’ta göreve çıktık. Fabrikada göreve çıktığımız gün maalesef Kod 29 kapsamında 21 arkadaşımız sırf sendikalı oldukları için işten atıldı. İşverene sadakatsiz diye bir durum gerekçe gösterildi. Ne olduğunu biz de anlamıyoruz. Şu anda en büyük sıkıntımız Kod 29" diyerek sesini duyurdu. 

ekran-resmi-2021-02-15-22-52-03.png

İşverene çağrı

Haklarını alana kadar mücadeleye devam edeceklerini ve grevi sürdüreceklerini ifade eden yazcı, "İşverene her zaman kapımız açık, müzakere yolu açık. 5 senedir sendikalı olabilmek için uğraşıyoruz. Bu saatten sonra işverene çağrımız masaya otursun sendikamızda beraber anlaşsın ve bu işi sonlandırsın.

"İşveren bir hamlede bulunmadı"

Yaklaşık 2 aydır grevde olduklarını belirten Erkan Kaya ise işveren tarafından herhangi bir anlaşma veya toplu sözleşmeye oturma gibi bir hamlede bulunulmadığını belirtti.

ekran-resmi-2021-02-15-22-51-08.png

Her ne olursa olsun grevlerini sürdürmeye devam edeceklerini belirten Kaya, içinde yaşadığı sıkıntıları şöyle ifade etti:

"Çocuğum olacağını öğrendim..."

"Dün bir çocuğum olacağını öğrendim. Çok mutlu oldum. Fakat ne yazık ki 53 gündür grevde olduğum için bir yandan sevinç bir yandan üzüntü duydum. İki duyguyu bir arada yaşıyorum. İnsan bir yandan duygulanıyor bir yandan da üzülüyor. Bir yandan çocuğum olacak çok seviniyorum bir yandan da işsizim kapıdayız 53 gündür. Şimdi ben çocuğum olacak diye sevineyim mi yoksa çocuğumun geleceğini mi düşüneyim?" diyerek isyan etti. 

Emek