Avukat Celal Ülgen: Reform adı altında ne yaptılarsa bizi geriye götürdüler

Avukat Celal Ülgen: Reform adı altında ne yaptılarsa bizi geriye götürdüler

AKP'nin reform paketi kapsamında hukuki alanda yapmayı planladığı değişiklikleri değerlendiren Avukat Celal Ülgen "Reform adı altında ne yaptılarsa bizi geriye götürdüler" dedi.

Halk TV'de yayınlanan Can Coşkun'un sunduğu Haber Masası programına konuk olan Avukat Celal Ülgen, AKP'nin reform paketine ilişkin yorumlarda bulundu. Yapılması planlanan değişikliklerle birlikte muhalif kesim ile iktidarın arasındaki farklılıkların daha da şiddetleneceğinin altını çizdi. "Bundan önceki hukuk reformu platformunda Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddelerine düşünceyi açıklamak suretiyle suç işlenemez diye eklemediniz mi? Buna rağmen Sözcü gazetesinin mahkumiyeti bu açıklamadan sonra geldi. Çeşitli gazetecilerin mahkumiyeti bundan sonra geldi. Bugüne kadar reform adına ne yaptınsa hep geriye götürdün. Türkiye’de bir ifade özgürlüğünden bahsedilecek bir ülke yaratamayacağını biliyoruz. Bize yapabileceğin en iyi şey çekip gitmektir. Bu iktidar oldukça hukuk reformu olmaz." dedi.

Ülgen, pakette yer alan 'Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları yeniden yargılama sebebi sayılacak' maddesine ilişkin olarak “AYM bir konuda ihlal kararı vermişse o ihlal kararının giderilmesi için yeniden yargılama yapılıyor. Askıda ekmek gibi askıda hukuk durumu var resmen. Adalet Bakanlığı da bu askılardan birinin ipinde sallanıyor. Adalet bakanlığı yapamıyorlar çünkü tek adama bağlılar. Düşüncelerini açıklayan insanlar tutuklama tehdidi altında olmadan konuşmaya başladıkları zaman Türkiye'de reform paketinden bahsedilebilecek. İktidarın hukuk reformu yapabileceğine inanmıyorum." dedi.

"Hukuk reformu değil hukuk devrimi bekliyoruz"

Ülgen, pakette yer alan maddelerden tutukluluk sürelerinin aşağı çekilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Anayasada olmayan hüküm özlü tutukluluk diye bir şey getirdiler. Bu iktidarın Adalet Bakanı'nın Barolar Birliği Başkanı'nı yanına alarak bir iyileştirme yapabileceğine inanmıyorum. Hukuk reformu değil hukuk reformu bekliyoruz" dedi. Hakimle ve Savcılar Kurulu'nun siyasi iktidara bağlı olmaması gerektiğini ifade eden Ülgen, "Anayasa Mahkemesi'nin üyelerini Cumhurbaşkanı ve Meclis seçmemeli. Siyasetçinin eli hukuka bulaşmamalı" diyerek taleplerini dile getirdi.

Gündem