Arşivinden Uğur Mumcu'yu kaldıran TRT'den açıklama

Arşivinden Uğur Mumcu'yu kaldıran TRT'den açıklama
Gazeteci Uğur Mumcu'nun görüntülerini arşivinden kaldıran TRT tepkilerin ardından bir açıklama yaptı.

Journo'dan Emre Kızılkaya'nın haberine göre TRT, Uğur Mumcu’nun katıldığı tarihi programları çevrim içi arşivinden sessizce kaldırdı, Hülya Koçyiğit ve Alev Alatlı gibi isimlerin videoları konuldu. 

Gazeteci Kızılkaya,”Uğur Mumcu’nun cenaze törenini konu alan haber videosu uçmuştu” diyerek söz konusu aramalarda “404 hatası” verdiğini, yani silindiğini aktardı.

adsiz.png

TRT'den “Ayın Getirdikleri arşivimizde beş bölüm olarak yer almakta olup, eğer bu programı satın almak ister iseniz bu programın yapımında sizin ya da birinci dereceden yakınınızın yer almış olmanız gerekmektedir. Ayrıca bunların tekrar TRT Arşiv’de yer alması için talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir.” yanıtını aldığını belirten Kızılkaya şu ifadeleri kullandı:

"Yani vergilerimizle üretilen onlarca yıllık TV programlarını bugün izleyebilmemiz için bir daha para vermemiz bile yetmiyor, kendimizin veya aile üyelerinden birinin yapımcılar arasında yer alması şart! Bu uygulamanın yasal zeminini ve daha önce internete yüklenen programların neden kaldırıldığını sorduğumda ise ertesi gün şu yanıt geldi: “Bu adres TRT’nin Arşiv Dairesi Başkanlığına ait olup, görevimiz görüntü ve işitsel satışı yapmaktır ve uygulamamız  her zaman böyle idi. Programların internette yayınlanması talebiniz ise yine ilgili birimimize iletilmiştir. 13 Ocak’ta aynı adrese bir e-posta daha göndererek son durumu sordum. Yine “Talebiniz ilgili birimimize iletilmiştir” cevabını alınca “ilgili birimin” dikkatini bir de bu yazıyla çekmeyi deneyeyim dedim."

kapak.png

Tepkiler üzerine TRT Arşiv'den yanıt geldi. Twitter hesabından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ülkemiz gazetecilik tarihinin önemli bir ismi olan Uğur Mumcu’nun arşivinin kaldırılması söz konusu değildir.Bu görüntüler tüm TRT arşivleri gibi tek bir adrese TRT İZLE’ye taşınmaktadır. Uğur Mumcu arşivi en kısa sürede TRT İZLE’den Türkiye’nin ulaşımına açılacaktır."

adsad.png

 

Etiketler :