ABD seçimleri: "Biden'ın seçilmesi TL ve Erdoğan açısından risk"

ABD seçimleri: "Biden'ın seçilmesi TL ve Erdoğan açısından risk"

ABD seçimlerine iki hafta kaldı. Reuters'ta yer alan analiz, Joe Biden'ın seçilmesinin Türk Lirası ve Erdoğan üzerindeki etkisini değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 4 Kasım’da tarihinin en kritik seçimlerinden birine gidiyor. Bir yanda Cumhuriyetçilerin adayı ve mevcut başkan Donald Trump, diğer yanda Demokratların adayı Joe Biden…

Reuters’ta Jonathan Spicer imzalı yayımlanan analizde, Biden’ın 4 Kasım’da seçimleri kazanması durumunda Türkiye ile ABD ilişkilerinin nasıl olacağı üzerine konuşulanlar aktarıldı. Analizde; Joe Biden’ın kazanması durumunda Türkiye’nin diğer devletlerden daha çok ‘kaybedeceği’ öne sürüldü. Biden’ın, Türkiye’ye yönelik yaptırımları sertleştirmesi bekleniyor.

S-400 krizi

Biden’ın Türkiye’ye dönük en sert tutum takınacağı olayın Rusya’dan alınan S-400’ler olacağı belirtiliyor. Yatırımcıların ve analistlerin yorumuna yer verilen analizde; ‘kırılgan’ olarak değerlendirilen Türk Lirası’nın, Beyaz Saray tarafından S-400’lerle ilgili sert yaptırımlar almasıyla daha da kırılgan hâle geleceği ifade edildi.

Türkiye-ABD ilişkileri

Erdoğan ve Trump’ın diyaloga dayalı ilişkilerinin, Biden’ın seçilmesi durumunda ortadan kalkmasının ve Türkiye ile ABD arasında ilişkilerin soğumasının beklendiği de belirtildi.

Dolar/TL kuru

Türk Lirası’nın bu yıl dolar karşısında tarihinin en zayıf dönemini yaşamasının sebeplerinden birinin, piyasanın Biden’ın seçilmesi ihtimalini fiyatlandırması olarak gösterildi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan Roger Kelly, “Olası bir Biden zaferi, ABD yaptırımlarının artması riskini güçlendiriyor. Tabii ki böyle bir durum da salgın nedeniyle stabil olamayan finansal piyasada endişe yaratıyor” ifadelerini kullandı.