6.1 milyon lira yardım alan Helal Akreditasyon Kurumu rekor ücrete taşıt alıyor

6.1 milyon lira yardım alan Helal Akreditasyon Kurumu rekor ücrete taşıt alıyor
Helal sertifika vermek üzere 2017 yılında kurulan Helal Akreditasyon Kurumu, Hazineden bu yıl 6.1 milyon lira aldı.

Helal Akreditasyon Kurumu 2017 yılında kuruldu ancak Türk Standartları Enstitüsü (TSE) olmak üzere sadece 4 kuruluş ve şirkete helal akreditasyon sertifikası verdi. Hazine'den bu yıl 6.1 milyon lira ücret alan kurum bunun 1 milyon 99 bin lirasını 2 taşıt alımı ile bakım onarım ve teçhizata harcayacak.

Yıllık geliri 218 bin lira olacağı tahmin edilen kurumun kazanacağı para ile kendi başkanının maaşını karşılamadığı belirtilirken, personel sayısı da bir yılda yüzde 36 arttırılarak 50'den 68'e çıkarıldı. Sözcü’den Erdoğan Süzer imzalı habere göre, tamamı Hazine yardımı adı altında HAK'a verilecek bu parayla iki taşıtın satın alınmasının yanı sıra bakım onarım, makine teçhizat ve bilgi işlem giderleri karşılanacak. 

Süzer haberde aktardı: "Resmi verilere göre HAK önümüzdeki yıl 1 milyon 99 bini taşıt ve teçhizat alımı, 2.8 milyonu personel maaşı, 2 milyonu mal ve hizmet alımı olmak üzere toplam 6 milyon 455 bin lira para harcayacak. Ancak kurum kendi gelir getirici faaliyetlerinden sadece 218 bin lira para kazanacak."

 

Etiketler :