11.7 milyar sermayeli yeni devlet şirketi

11.7 milyar sermayeli yeni devlet şirketi

BOTAŞ ve TPAO bünyesinde kurulan üç yeni şirkete aralarında Kamu İhale Yasası’nın da bulunduğu birçok yasa işlemeyecek. Şirketlerden biri devasa boyutta

Cumhurbaşkanı kararı ile Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ortaklığı olan Turkish Petroleum Overseas Company Limited (TPOC) tarafından 3 yeni şirket kuruldu.

Kurulan şirketlerin ortaklık yapısı, yeni şirket kurabilmesi ya da ortak olabilmesi konusunda tek yetkili Cumhurbaşkanı.   

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakırı'n aktardığına göre üç şirketten en büyüğü Turkish Petroleum International Anonim Şirketi’nin sermayesi 11 milyar 797 milyon TL. Ankara merkezli şirkette hâkim ortak BOTAŞ. Kurulan diğer şirketin adı ise BOTAŞ International AŞ’nin sermayesi 3.5 milyon TL. Şirketin hâkim ortağı ise yine BOTAŞ olacak.

Yeni kurulan Turkish Petroleum Off-Shore Technology Center AŞ’nin sermayesi ise 21.4 milyon TL olarak belirlendi. İstanbul merkezli bu şirkette de hâkim ortak TPOC olacak. Yeni şirketler, birçok yasadan da muaf olacak. Aralarında kanun hükmünde kararnamelerin de bulunduğu 11 yasa ile çeşitli mevzuat bu şirketler için ya hiç uygulanmayacak ya da kısmi olarak uygulanabilecek.

Bu yasalar Kamu Kuruluşlarının Yurtdışındaki İhalelere Katılması Hakkında Yasa, Harcırah Yasası, Taşıt Yasası, Devlet İhale Yasası, Kamu İhale Yasası, Kamu İhale Sözleşmeleri Yasası, Türk Ticaret Yasası’nın bazı hükümleri ile bazı kanun hükmünde kararnamelerden oluşuyor. 

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Enerji Çalışma Grubu Başkanı Oğuz Türkyılmaz "Bu şirketler en geç 6 ay içerisinde yurtdışındaki şirketlerin her türlü haklarını, taşınırlarını, taşınmazlarını, gemilerini, taşıtlarını, personelini devralabilecek" bilgisini veriyor. 

BOTAŞ, 'Milli Dayanışma Kampanyası' için işçinin maaşından kesecek

Tank Palet Fabrikası'ndan sonra yeni iddia! Sırada TPAO ve Botaş mı var?