Yüzlerce işçi haklarını alamıyor: BİMEKS'in altından da cemaat çıktı

Yüzlerce işçi haklarını alamıyor: BİMEKS'in altından da cemaat çıktı

BİMEKS işçileri yıllardır maaşlarını ve tazminatlarını istiyor. Tüm bu mücadele yaşanırken, şirket sahibi Akgiray kardeşlerin Işıkçılar cemaatinin İhlas Holdingiyle bağlantısını anlatan bir yazı çıktı.

BİMEKS, Türkiye’nin en büyük teknoloji mağazalarından biri. Şirket, 2016 yılının sonlarına doğru, yüzlerce işçinin maaşlarını geç yatırmaya başladı. İşçilerin maaşları 2017 yılının başında ise tamamen kesildi ve 2018 yılında ekonomik kriz bahanesiyle BİMEKS mağazaları kapatılınca yüzlerce işçi işsiz kaldı.

Tazminatları ve maaşları ödenmeyen işçiler, üstüne de işsiz kalınca haklarını talep etmek için eylem başlattı. İşçilerin hak mücadelesi yıllardır sürüyor.

Tüm bunlar yaşanırken, umutsen.org sitesinde “1500 BİMEKS işçisi nasıl soyuldu” başlıklı bir yazı yayımlandı. Betül Celep imzalı yazıda, şirketin kurucuları olan Mehmet Murat Akgiray ve Vedat Akgiray anlatıldı. Yazının bir bölümünde ise Akgirayların Işıkçılar cemaatinin İhlas Holdingi ile bağlantısına yer verildi.

Yazının ilgili bölümü şöyle:

1980’lerin başları… Robert Koleji’ni bitiren inşaat yüksek mühendisi Mehmet Murat Akgiray birkaç ortağı ile inşaat projeleri yaparken kardeşi Vedat Akgiray ABD’de öğretim görevlisi. O dönemde Murat Akgiray’ın bir yazılıma ihtiyacı var ancak Türkiye’de bu yazılım çok pahalı. Amerika’daki kardeşine soruyor, fiyat farkını öğrenince ürünü önce getirtip ardından ithalatına başlıyor. İnşaat projesi ortaklarından ayrılan Murat Akgiray ile kardeşi Vedat Akgiray, 1990 yılında Kadıköy’de küçük bir mağazada bilgisayar ürünlerini satma kararı alıyor ve böylece BİMEKS’i kuruyorlar.

Sene 1993… BİMEKS tarihinde önemli yıllardan biri, aynı zamanda Türkiye’de tarikatların holdingleşme dönemi. Mehmet Murat Akgiray önce İhlas-Acer Holding ortaklığı, daha sonra TGRT Genel Müdürlüğü’ne geçiyor. Burada bir parantez açalım. İhlas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören aynı zamanda Işıkçılar tarikatının lideri. Işıkçılar tarikatı, Şeyh Abdülhakim Arvasi (Üçışık) tarafından temelleri atılmış fakat onu gün yüzüne çıkaran ise kurucusu ve Arvasi’nin öğrencisi Hüseyin Hilmi Işık olmuştur.