Yün Bebek filmi BluTV'de

Yün Bebek filmi BluTV'de

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu ve oyun yazarı Ümmiye Koçak’ın 2012 yapımı ödüllü filmi “Yün Bebek”, BluTV’de yayımlandı.

Ümmiye Koçak’ın hem yazdığı hem de yönettiği Yün Bebek adlı film, uluslararası bir ödül ile taçlandırılmasına rağmen henüz Türkiye’de hizmet veren herhangi bir dijital yayın platformunda seyirciler ile buluşmuyordu. Yün Bebek filminin yönetmeni Ümmiye Koçak, geçtiğimiz ayın sonlarında bir dijital yayın platformunda yayınlanmasını çok istediğini dile getirmişti. 

Kadınların sesini daha geniş kitlelere duyurmak adına filmi için dijital yayıncı arayışında olduğunu sosyal medyadan duyuran Koçak’ın çağrısına BluTV’den yanıt geldi. BluTV'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda " Anadolu kadınının hikayesini en iyi anadolu kadını anlatır. Ümmiye Koçak’ın New York Avrasya Film Festivali’nden ödülle dönen filmi #YünBebek şimdi sadece BluTV’de." denildi. 

yun.jpg

Ümmiye Koçak ise yine Twitter'dan yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Güzel yavrularım, yazıp yönettiğim sinema filmimiz “Yün Bebek”i daha geniş kitlelere izletmek adına bizlere destek olan @BluTV ailesine çok teşekkür ederim. Benim tek amacım kadınların sesini duyurabilmek. Çünkü Anadolu kadınları istediğinde her şeyi yapabilir.

adsiz-002.png

Yün Bebek filminin konusu

Ümmiye Koçak’ın senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini üstlendiği filmde Anadolu kadınının maruz kaldığı sözlü ve fiziksel şiddete dikkat çekiliyor. Uzun metraj filmde Mersin’de yaşayan köylü kadınlar rol alıyor. 2012’de 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası gerçekleştirilen “Yün Bebek”, 2013’te New York Avrasya Film Festivali’nde Koçak’a ‘sinemada en iyi Avrasyalı kadın sanatçı’ ödülünü kazandırdı.

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu 

Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu, 2001 yılında Ümmiye Koçak öncülüğünde Mersin’e bağlı Arslanköy’de kuruldu. Topluluğun sahnelediği ilk oyun Remzi Özçelik’in “Taş Bademleri” adlı oyunu oldu. Daha sonra kendi hikâyelerinden oluşan “Kadının Feryadı” oyununu sahneye taşıyan ekip, 2006 yılında “Hasret Çiçekleri” isimli oyunlarını Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahneledi. Tarlada çalışarak bitiktirdiği paralarla, “Yün Bebek” isimli filmi yazıp yöneten Ümmiye Koçak; kadına karşı şiddeti anlattığı filmle 2. New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada En İyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü kazandı.