Yıldız Savaşları'nın Darth Vader'ı hayatını kaybetti

Yıldız Savaşları'nın Darth Vader'ı hayatını kaybetti

Yıldız Savaşları (Star Wars) üçlemesinde Darth Vader karakterini canlandıran 85 yaşındaki aktör David Prowse yaşamını yitirdi.

Prowse, filmler boyunca konuşmaları yaptıysa da yapımcı George Lucas’ın isteği üzerine Darth Vader’ı James Earl Jones yapmıştı. Jedi’nin Dönüşü filminde ise maskesiz Darth Vader’ı canlandırması beklenen Prowse yerine Sebastian Shaw rol almıştı.

David Prowse kimdir?

Prowse, 1 Temmuz 1935 yılında İngiltere’de doğdu. Vücut geliştirme, halter gibi sporlarla ilgilenen Prowse, Darth Vader rolüyle ün kazandı.

Oynadığı diğer roller

1968 tarihli "The Champions" dizisinde ufak bir rol oynamıştır. A Clockwork Orange adlı filmde, yazarın yardımcısını oynamıştır. Darth Vader dışındaki en önemli rolü 1975'te çocuklara trafikte güvenliği öğreten bir süper kahraman olan "Green Cross Code Man"dır. Bu rolle 2000'de İngiliz Şövalyelik Nişanı almıştır. Diğer önemli küçük rolleri 1971 tarihli Otomatik Portakal'da bir bodyguard, 1972'de Vampire Circus'ta sirk görevlisi, "Casino Royale", "The Horros of Frankenstein" ve "Frankenstein and the Monster from Hell" filmlerinde Frankenstein'ın canavarı rolleridir.