Meteoroloji Uzmanı Tarih Verdi: Çarşamba Gününe Dikkat!

Meteoroloji Uzmanı Tarih Verdi: Çarşamba Gününe Dikkat!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Kenan Yüksel, yurt genelinde çarşambaya kadar kademeli olarak azalacak hava sıcaklıklarının çarşamba gününden itibaren yeniden yerini kavurucu sıcaklıklara bırakacağını bildirdi.

Yüksel son tahmin ve değerlendirmelere göre Türkiye'de sıcaklıkların kademeli olarak düşmesini beklediklerini söyledi.

Kavurucu sıcaklıkların bu hafta etkisini azaltmaya başladığını belirten Yüksel, "Yağışla birlikte pazar günü batı bölgelerde, pazartesi günü iç kesimlerde, salı günü ise doğu bölgelerde sıcaklıklarda kademeli azalış olacak. Çarşamba gününden itibaren yeniden sıcaklıklarda özellikle kuzey ve iç bölgelerde bir miktar artış bekliyoruz ancak geçtiğimiz haftalardaki gibi ekstrem değerlere ulaşmayacak. Yine de sıcak günler çarşamba gününden itibaren tekrar gelecek." diye konuştu.

Yağışların ise pazar günü Ege kıyıları ile Akdeniz'in iç ve doğu kesimlerinde görüleceğini aktaran Yüksel, şunları kaydetti:

"Pazartesi günü Akdeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz'in kıyı kesimleriyle, Afyonkarahisar, Niğde, Kayseri, Sivas ve Malatya'da sağanak ve gök gürültülü sağanak bekliyoruz. Salı günü ise yağışların doğu kesimlere hareket etmesini, Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'yle Sivas çevrelerinde yağışlar görülmesini bekliyoruz. Çarşamba itibarıyla yağışlı havanın da ülkemizi terk edeceğini söyleyebiliriz."

Üç büyükşehirdeki hava sıcaklıkları

Yüksel, sıcaklıkların İstanbul'da çarşamba gününe kadar 31-33 derece, İzmir'de 32-33 derece olacağını, hafta ortasından itibaren mevsim normallerinin birkaç derece üzerinde artış yaşanacağını söyledi.

Başkentin hava durumuna ilişkin olarak da Yüksel, "Ankara'da hafta ortasına kadar 33-34 derece olan sıcaklıkların çarşamba gününden itibaren 36-37 derecelere tekrar ulaşmasını bekliyoruz. Yani sıcaklıklar çarşamba gününden itibaren yeniden artışa geçecek. Geçtiğimiz günlerdeki gibi ekstrem sıcaklıklar olmayacak ama yine de kavurucu sıcaklıklar bizimle beraber olacak." değerlendirmesini yaptı.

Bunaltıcı sıcakların etkisini artırdığı bu günlerde serinleten haber Meteoroloji'den geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son hava durumu değerlendirmesinde, yağmurlu havanın yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alacağı belirtildi.

dha-4f16f69fea9db716b4e1a7ebcf0fe412-12.webp

Meteoroloji yaptığı açıklamada; ülkenin kuzeydoğusu ile Ege ve Akdeniz bölgesinin iç kesimlerinin parçalı bulutlu, Manisa'nın batı bölgesi, İzmir'in iç kesimleri, Aydın, Denizli, Burdur çevresi, Isparta'nın güney kesimi, Rize ile Artvin'in kıyı bölgeleri ve Giresun ile Trabzon'un iç kesimlerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer bölgelerin ise az bulutlu ve açık olacağını belirtti.

indir.jpg

Rüzgarın ise, kuzey ve güney kesimlerinde güney ve batıdan hafif, ara ara orta kuvvetle, Marmara ile Kuzey Ege'de kuvvetli (30-60 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

bati-akdeniz-icin-gok-gurultulu-saganak-ve-kuvvetli-ruzgar-uyarisi-1602005780.webp

MARMARA'DA RÜZGARA DİKKAT!

Rüzgar'ın Marmara bölgesinin batısı ile Kuzey Ege'de kuzeyden kuvvetli (30-60 km/saat) eseceği tahmininde bulunan Meteoroloji, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini aktardı.

233184.webp

13-2.webp