Winston Churchill'in Altın Dişlerine Rekor Fiyat

Winston Churchill'in Altın Dişlerine Rekor Fiyat
Sir Winston Churchill'in taktığı altın kaplama takma dişler, Cheltenham'daki açık artırmada 18.000 sterlin karşılığında satıldı. Üst protezler, savaş zamanı liderinin en ünlü konuşmalarının çoğunda takılmıştı. Ünlü lider için dişleri o kadar önemliydi ki her zaman yanında iki set taşıyordu.

Altın kaplamalı diş takımı, İngiltere'nin II. Dünya Savaşı ve 1950'lerdeki Başbakanlık dönemlerinde görev yapmış olan Winston Churchill'a ait, özel bir müzayedede olağanüstü bir fiyata satıldı.

Bu dişler, Churchill'in önemli konuşmalarında kekemeliği engellemek amacıyla dişçi Sir Wilfred Fish ve teknisyen Derek Cudlipp tarafından tasarlandı.

Cotswold Müzayede Şirketi tarafından gerçekleştirilen satışta, altın kaplamalı diş takımının başlangıç fiyatı 8.000 sterlin olarak belirlenmişti.

winston.jpg

Diş takımının II. Dünya Savaşı'nın başlangıcında üretildiği ve Churchill'in savaş konuşmalarında kullandığı biliniyor. Haberler.com'un raporuna göre, müzayedede dişler beklenenden çok daha yüksek bir fiyatla, 18.000 sterlin (yaklaşık 695 bin lira) karşılığında alıcı buldu. Müzayede müdürü Elizabeth Poole, "Churchill'in dişleri, şimdiye kadar müzayedede karşılaştığımız en olağanüstü öğelerden biri" şeklinde yorum yaptı.